Czujniki jakości powietrza POLAIR 2.0

28 Sty 2020, Informacje

Na terenie miasta Tuchowa zamontowano system pomiaru jakości powietrza PolAir 2.0. Celem projektu PolAir 2.0 jest opracowanie kompletnego systemu, modułowego, szybkiego i taniego do monitorowania oraz prognozowania stanu jakości powietrza.

Projekt realizowany jest przez polsko-francuskie konsorcjum w składzie: Kapitech (lider projektu), WeatherForce, Integrated Solution oraz Artur Badyda s.c..
Kapitech Sp. z o. o. otrzymał finansowanie na realizację projektu PolAir 2.0 w ramach programu Climate-KIC’s Pathfinder.

Projekt PolAir 2.0 ma na celu dostarczenie produktu opartego na własnych czujnikach jakości powietrza oraz własnych analiz danych satelitarnych i meteorologicznych przeprowadzonych przez ekspertów w dziedzinie jakości powietrza, meteorologii i ekspertów w dziedzinie IT. Dodatkową zaletą projektu jest określenie indywidualnych warunków wdrażania czujników jakości powietrza dla każdego miasta.

Kliknij, aby zobaczyć wyniki pomiarów jakości powietrza PolAir 2.0

W projekcie uwzględnione zostały informacje pochodzące z analizy zdjęć satelitarnych dostarczonych przez satelity Sentinel-5P, które są przeznaczone do badania jakości powietrza. Dzięki tym komponentom i metodologii projekt PolAir 2.0 ma znaczącą przewagę rynkową nad obecnie dostępnymi systemami w Polsce.

Kapitech współpracuje z dwoma miastami pilotażowymi, które wyraziły swoje zainteresowanie uczestnictwem w projekcie PolAir 2.0. Tymi miastami są Zduńska Wola w woj. łódzkim oraz Tuchów w woj. małopolskim.

W ramach projektu w Tuchowie bezpłatnie zainstalowanych zostało 6 czujników jakości powietrza. Jeden z czujników zainstalowany na budynku kaplicy cmentarnej przy ul. Mickiewicza dodatkowo analizuje oprócz temperatury i wilgotności, również średnią prędkość wiatru i sumę opadu.

Instytucja odpowiedzialna:
Kapitech Sp. z o. o.
ul. Żwirki i Wigury 16B,02-092 Warszawa
Tel. +48 698 542 337


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.