Regionalne szlaki turystyczne

Szlak św. Jakuba

Najdłuższy szlak europejski – droga św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege), przeznaczony jest do wędrówek zarówno pielgrzymich jak i turystycznych. Szlak wiedzie m.in. z Tuchowa, Tarnowa, Brzeska czy Wieliczki przez Niemcy, Francję do Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Służyć on ma pielgrzymom-turystom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzają Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego kontynentu albo po prostu – zwiedzić ciekawe miejsca czy poznać nowych ludzi.

Szlaki Św. Jakuba od kilku lat tworzone są również w Polsce. Na tereny Małopolski – w okolice Tarnowa i Tuchowa zawitały wiosną 2009 r. Tradycyjny szlak pątniczy z Tarnowa do Tuchowa przez Łekawkę i Karwodrzę prowadzi wraz z odcinkiem Szlaku Św. Jakuba: Tuchów – Tarnów. Szlak w kierunku z Tuchowa do Tarnowa wyznaczają tabliczki kierunkowe z żółtą muszlą Św. Jakuba. Jest to podstawowy
przebieg Dróg Św. Jakuba – na północ i zachód w kierunku Santiago de Compostela.
Szlak w kierunku z Tarnowa do Tuchowa wyznaczają białe strzałki i kółka. (Jest to kierunek odwrotny do podstawowego kierunku Szlaku Św. Jakuba).

Odcinek Szlaku Św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa
Tarnów – Zawada kościół (4,2 km)
(0,0 km) Z placu Katedry Tarnowskiej przez Rynek, Wielkie Schody i ul. Panny Marii dochodzimy do kościółka MB Szkaplerznej i Starego Cmentarza.
Za cmentarzem przy ul. Tuchowskiej rozpoczyna się szlak niebieski, którym będziemy podążać do Zawady. Mijamy kolejny zabytek architektury drewnianej – kościół Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce (0,9 km). Dalej ulicami Zamkową, Tuwima i Alejami Tarnowskich docieramy do południowej obwodnicy miasta (2,7 km). Teraz już stromo i mozolnie terenem częściowo zadrzewionym
osiągamy szczyt Góry Św. Marcina – rozległe widoki (4,2 km).
Kościół św. Marcina pochodzi z XV w. Jest gotycki, drewniany, konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami, kryty gontem. Wewnątrz godne uwagi: polichromia, obraz św. Marcina, figury św. Wojciecha i św. Stanisława, zabytkowe krucyfiksy, łańcuch wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna.

Zawada kościół – Łękawka (4,9 km)
(4,2) Kolejny odcinek prowadzi asfaltem „z górki” przez wieś Zawadę; mijamy trzy kapliczki, skręcamy w prawo za szlakiem żółtym, wychodzimy na rozległe tereny pól uprawnych i długo obniżamy się do wsi Łękawka (9,1 km).

Łękawka – Las Czerwony Dół (2,6 km)
Dotąd szliśmy razem z turystycznym szlakiem żółtym. Opuszczamy szlak, skręcamy w lewo. Z rozdroża za szkołą w Łękawce rozpoczynamy łagodne podejście do lasu Czerwony Dół, a w nim leśnymi drogami do kapliczki św. Jana Nepomucena (11,7 km).

Las Czerwony Dół – Tuchów klasztor (3,9 km)
(11,7 km) Stąd schodzimy do skraju lasu (krzyż), a dalej widokowym terenem do wsi Karwodrza. Tu mijamy zabytkowy dwór (13,4 km), liczne okazy pomnikowych drzew, na końcu główną szosą docieramy do położonego na wzniesieniu – klasztoru NMP w Tuchowie (15,6 km).

Więcej informacji o Drogach Św. Jakuba w Polsce można znaleźć na stronach internetowych:
Drogi Św. Jakuba w Polsce: www.camino.net.pl
Drogi Św. Jakuba w Małopolsce: www.jakub-malopolska.itl.pl
Bractwo Św. Jakuba w Jakubowie: www.bractwoswjakuba.pl

Informacje o drodze Św. Jakuba w Pirenejach:
www.ariege.com/cheminstjacques/index.html
www.aucoeurduchemin.org

Szlak średniowiecznych miasteczek
ssm_tablica

Województwo małopolskie jest najciekawszym regionem pod względem krajoznawczym i turystycznym w Polsce. Wynika to z jego położenia na styku Karpat, Kotliny Sandomierskiej oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Bogactwo kulturowe i przyrodnicze woj. małopolskiego jest nie do przecenienia. Jednym z elementów krajoznawczych są bardzo ciekawe architektonicznie miasteczka o średniowiecznym rodowodzie. Powstawały one zwykle na prawie magdeburskim co wymagało charakterystycznej organizacji zabudowy. Wokół kwadratowego lub prostokątnego placu (rynku) powstawała zabudowa. Z rynku wybiegały ulice, które łączyły się z ulicami obwodowymi gdyż średniowieczne miasteczka posiadały układ owalnicowy. Zabudowa wokół rynku i wzdłuż wybiegających z niego ulic składała się z domów mieszkalnych oraz obiektów gospodarczych, które umiejscowione były w głębi działki. Domy ustawiano zwykle szczytami do linii zabudowy. Posiadały układ dwutraktowy z wewnętrznymi sieniami przejazdowymi. Ściany w konstrukcji zrębowej, dachy pokryte gontem. Często domy miały mocno wysunięte okapy wsparte słupami. Obecna zabudowa to zwykle domy z XIX w. lub młodsze, niekiedy zdarzają się obiekty z XVIII w. Miasteczka powstawały najczęściej przy warownych grodach.
Na „Szlaku Średniowiecznych Miasteczek Małopolski” znajduje się dwanaście miasteczek i miejscowości: Bobowa, Ciężkowice, Czchów, Dobczyce, Lanckorona, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Stary Sącz, Szczyrzyc, Tuchów, Wojnicz i Zakliczyn. Każda z w/w miejscowości jest oznakowana dwiema tablicami, na których znajduje się nazwa szlaku, nazwa danej miejscowości oraz symbol graficzny identyfikujący szlak.

ssm


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.