Edukacyjna Sieć Antysmogowa – czujnik jakości powietrza w SP w Tuchowie

6 Gru 2018, Informacje

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica jest uczestnikiem projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa. Przy wejściu do budynku szkoły zamontowany został czujnik wraz z wyświetlaczem informującym o aktualnym poziomie zanieczyszczeń powietrza PM2,5.

Edukacyjna Sieć Antysmogowa (ESA) to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Szkoły – jako instytucje kształcące dzieci i młodzież oraz ważne ośrodki opiniotwórcze – są właściwym miejscem, w którym wiedzę należy upowszechniać i pomagać społeczności lokalnej w identyfikacji i zrozumieniu problemów, mających wpływ na jakość życia.

Szkoły, biorące udział w projekcie „ESA”, zostały wyposażone w mierniki, oznaczające jakość powietrza. Dane zbierane przez mierniki są udostępniane przez internet oraz prezentowane na wyświetlaczach w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej bieżące monitorowanie jakości powietrza i adekwatne zaplanowanie aktywności. Uczniowie wykorzystując dane archiwalne mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy w korelacji, z czynnikami atmosferycznymi. Szkoła jako uczestnik projektu zobowiązana jest do przeprowadzenia działań edukacyjnych.

Więcej o projekcie ESA można znaleźć na stronie: https://esa.nask.pl/
Tam też prezentowane będą wyniki pomiarów jakości powietrza (po uruchomieniu transmisji danych).


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.