8% VAT na fotowoltaikę

Ujednolicona stawka VAT na fotowoltaikę – 8% niezależnie od lokalizacji! Sejm przyjął stosowną poprawkę!

19 września, podczas posiedzenia Sejmu posłowie zajmowali się m. in. projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej.

Na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa, instalacja fotowoltaiczna zlokalizowana na dachu budynku jest objęta 8% podatkiem VAT, a instalacje zlokalizowane poza dachem budynku mieszkalnego, czyli takie na gruncie, czy lub na dachu budynku gospodarczego objęte są 23% stawką podatku VAT.

Ta sytuacja zmieni się! A to dlatego, że Sejm wczoraj przegłosował poprawkę nr 5 do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo Ochrony Środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej.
To koniec 23% podatku VAT na fotowoltaikę!

Poprawka, przyjęta przez Sejm ujednolica stawkę podatku VAT na instalacje fotowoltaiczne funkcjonalnie związane z budynkiem o powierzchni do 300 m2. Wszystkie takie systemy będą opodatkowane podatkiem VAT na poziomie 8%.

Zdaniem branży, ujednolicenie stawki opodatkowania podatkiem VAT systemów fotowoltaicznych rozwiąże wiele problemów, często czysto technicznych związanych z lokalizowaniem tych instalacji.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.