Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Ekologiczne „pompowanie” wyobraźni

„Zorganizowanie cyklu warsztatów inscenizowanych Nauka codzienności – ciekawostki świata natury – pompowanie wyobraźni oraz druk zakładek do książek” – taki projekt zrealizowała Biblioteka Publiczna w Tuchowie. Wszystko dzięki dofinansowaniu z Programu rozwoju obszarów wiejskich. Zadanie to polegało na zorganizowaniu warsztatów ekologiczne dla 150 uczniów z pięciu szkół naszej gminy.

Dwugodzinne zajęcia poprowadził Michał Zawadka – pisarz, prezenter, aktor, kaskader. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał okolicznościowe zakładki do książek przypominające o niebezpieczeństwie związanym z wypalaniem traw.

Prowadzący zajęcia stawał na głowie (dosłownie i w przenośni), by przybliżyć dzieciom fascynujący świat przyrody. Zajęcia pokazywały w jaki sposób wynalazcy podglądają naturę i inspirują się nią w tworzeniu przedmiotów codziennego użytku. Niepozorne rośliny i zwierzęta posiadają zdolności i możliwości wykorzystywane nawet w tak zaawansowanych technologicznie wynalazkach jak sondy kosmiczne, a także w tych codziennego użytku jak rzepy, nożyczki, czy zamki błyskawiczne. Michał Zawadka zachęcał dzieci do wnikliwego obserwowania świata, do stawiania sobie pytań i szukania odpowiedzi. Utwierdzał je w przekonaniu, że każdy może zostać wynalazcą, jeśli nie będzie się poddawał w dążeniu do celu. Podkreślał również, że trzeba być odważnym w wygłaszaniu swoich pomysłów, bo dzięki temu zdobywa się wiedzę i doświadczenie.
Nie popełnia błędów tylko ten, kto nie próbuje.
Warsztaty uczyły więc szacunku zarówno dla przyrody, jak i samego siebie. Na zakończenie każdy mógł zostać konstruktorem, nawet przedszkolaki były w stanie zbudować latające odrzutowce.
W związku z proekologicznymi warsztatami powstały również zakładki do książek przypominające o niebezpieczeństwie związanym z wypalaniem traw. Dzieci zostały uświadomione, że właśnie ten wspaniały i przydatny człowiekowi świat przyrody jest bezbronny wobec pożaru. Wskutek wypalania traw ucierpieć mogą również ludzie i ich zabudowania. Ogień to żywioł, którego nie należy lekceważyć.

Skip to content