Erasmus+: młodzież z Francji, Turcji i Hiszpanii w Tuchowie

13 Mar 2018, Wydarzenia

Czwarta wymiana młodzieży (realizacja projektu I CHANGE współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus plus) stała się faktem. Tym razem młodzież wraz z nauczycielami ze szkół partnerskich (Trouville-sur-Mer we Francji, Fuengirola w Hiszpanii i Samsun w Turcji) przyjechała do naszego liceum w Tuchowie.

Uczestnicy wymiany z Francji i Turcji goszczą w naszych rodzinach już od piątku 9 marca, natomiast grupa hiszpańska dotarła do Tuchowa w sobotę 10 marca w godzinach nocnych.
W niedziele 11 marca korzystając ze sprzyjającej wiosennej aury wybraliśmy się na wycieczkę do Tarnowa. Zwiedziliśmy między innymi: Muzeum Etnograficzne (wystawę romską), ratusz (wystawę: „W kontuszu i przy szabli” oraz katedrę. Zobaczyliśmy Bimę (pozostałość najstarszej synagogi w Tarnowie) oraz pomnik generała Józefa Bema, bohatera trzech narodów: Polski, Węgier i Turcji przy ul. Wałowej.
Nie sposób było pominąć Placu Więźniów Oświęcimia, miejsca pierwszego masowego transportu Polaków (ulica Bóżnic) do nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, który miał miejsce w dniu 14 czerwca 1940 roku. Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w restauracji „Stara Łaźnia” (dawnej żydowskiej łaźni, tzw. mykwie).

W poniedziałek 12 marca młodzież uczestnicząca w projekcie wraz z opiekunami spotkała się z Adamem Drogosiem – burmistrzem Tuchowa.

Tematem przewodnim spotkania młodzieży w naszym liceum jest „Budowanie tolerancji między narodami o różnym pochodzeniu etnicznym”, dlatego też młodzież weźmie udział w warsztatach poświęconych właśnie tej kwestii. Chcemy pokazać naszym partnerom ciekawe i ważne dla nas miejsca oraz zabytki. W programie wymiany znalazły się zatem wycieczki do: Zakopanego, Krakowa, Wieliczki, Krosna i Bóbrki. Młodzież będzie pracować nad produktami projektu: komiksem oraz broszurą informacyjną. Wielorakie działania projektowe będą sprzyjać rozwijaniu kompetencji kluczowych do których między innymi należą: porozumiewanie się w języku ojczystym, porozumiewanie się w językach obcych kompetencje informatyczne, umiejętność uczenia się, kompetencje społeczne i obywatelskie inicjatywa i przedsiębiorczość oraz świadomość i ekspresja kulturalna.

W piątek 16 marca w Domu Kultury w Tuchowie będzie miało miejsce wydarzenie podsumowujące wszystkie cztery wymiany młodzieżowe. Międzynarodowe spotkanie młodzieży potrwa do 18 marca br.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.