III Orszak Trzech Króli

8 Sty 2020, Wydarzenia

CUDA, CUDA OGŁASZAJĄ! – pod takim hasłem w poniedziałkowe, słoneczne i jak na tę porę roku ciepłe przedpołudnie 6 stycznia z bazyliki mniejszej ulicami naszego miasta wyruszył III Tuchowski Orszak Trzech Króli.

Hasło to jest fragmentem refrenu „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. W tym roku pragnęliśmy podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która prześwieca nam od początku. Chcieliśmy przypomnieć sobie polskie kolędy od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych. Jak co roku, w koronach na głowie, wyruszyliśmy z Trzema Królami w drogę do Betlejem. Aktorzy naszych orszakowych scenek mówili do nas słowami polskich kolęd. Chcieliśmy, aby wybrzmiały zarówno te znane, jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd; kolęd, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, sposobem na zagłębienie się w treść Bożego Narodzenia, a przede wszystkim modlitwą.

Nie zabrakło akcentów związanych z obchodami w bieżącym roku jubileuszu 680-lecia miasta Tuchowa. Prowadzeni przez gwiazdę dotarliśmy do nowonarodzonego Jezusa, aby Jemu się pokłonić i wyrazić naszą miłość. Pastuszkowie mali upadli na kolana, pokłon Dzieciątku oddali i radośnie zaśpiewali. Do stajenki Trzej Królowie przybyli, pokłoniwszy się Jezuskowi, swe dary złożyli: złoto, kadzidło i mirrę. Trzykroć szczęśliwi Królowie, któż im nie zazdrości, cóż my damy, kto nam powie, pałając z miłości! Jezusa narodzonego wszyscy tuchowianie powitali i pięknie kolędy razem zaśpiewali. W roku jubileuszu 680-lecia Tuchowa przybył również król Kazimierz Wielki, by małemu Dzieciąteczku oddać pokłon i powierzyć Tuchów i całą gminę Jego opiece, wypowiadając słowa:

„Jezu Maleńki, Dziecino Kochana! Ja Kazimierz Wielki z Bożej łaski król Polski, oddaję Ci hołd Jezu kochany. Przez wieki, przez pokolenia wyczekiwany, dla zbawienia nam dany. Pokłon Ci składam, od wieków królujesz w Tuchowie, Panie nad pany. Dziś po 680 latach przybywam, by w roku jubileuszowym miasto Tuchów i całą gminę Tobie Jezu oddać w opiekę na kolejne lata. Niech brat szanuje brata, w zdrowiu i w chorobie, w bogactwie i w biedzie. Miej w opiece każdego, który jest w potrzebie. O błogosławieństwo dla ludzi, wiosek i miasta proszę, Tobie akt lokacyjny w darze przynoszę. Króluj nam o Jezu nad tuchowską krainą, niech wiara, nadzieja i miłość, zgoda i życzliwość w tuchowskim ludzie nigdy nie zaginą”.

Radujmy się z narodzenia Pana, radujmy się w roku obchodów jubileuszu 680-lecia Tuchowa. Świętujmy razem, działajmy razem, bądźmy razem, bądźmy dla siebie życzliwi i pomocni – po prostu dobrzy. W imieniu organizatorów III Tuchowskiego Orszaku Trzech Króli składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom tegorocznego orszaku oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego organizacji i przeprowadzenia. Wszystkim za wszystko wielkie Bóg zapłać! Szczęść Boże na Nowy Rok 2020!

Relacja filmowa Stanisława Podrazy

Fotorelacja Krzysztofa Jasińskiego

Fotorelacja Wojciecha Krasa


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.