Lubaszowa dla Niepodległej

14 Lis 2018, Wydarzenia

W związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, tegoroczna Wieczornica Patriotyczna w Lubaszowej miała bardzo uroczysty charakter. Obchody rozpoczęły się mszą świętą, której przewodniczył proboszcz o. Michał Reinke. Homilię wygłosił o. Mariusz Chyrowski. Przedstawił sylwety polskich świętych, którzy podczas trudnego dla naszego kraju okresu byli ostoją polskości, swoim przykładem i działalnością podtrzymywali w ludziach wiarę i nadzieję.

Podczas modlitwy wiernych modliliśmy się za wszystkich, którzy walczyli i ginęli w obronie ojczyzny, a Mikołaj Łempa zagrał na bębnie pobudkę. Po nabożeństwie przeszliśmy w uroczystym pochodzie do budynku szkoły. Prowadzili jadący konno ułani, za nimi podążały poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Batalionu AK „Barbara” oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubaszowej. Dalej maszerowali z biało-czerwonymi chorągiewkami i flagami, z pieśnią patriotyczną na ustach licznie zgromadzeni dzieci i dorośli, pod ochroną strażaków z pochodniami. W ten sposób mieszkańcy Lubaszowej zamienili się w wielką grupę rekonstrukcyjną, przedstawiającą pochód na powitanie Ignacego Paderewskiego 26 grudnia 1918 r.

W szkole odbyła się druga część patriotycznej uroczystości. W obecności pocztów sztandarowych odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Madzia Cieśla z oddziału przedszkolnego wyrecytowała wiersz Władysława Bełzy Ziemia rodzinna. Pani Dyrektor Barbara Dusza w krótkim wprowadzeniu przedstawiła dzieje walki Polaków o odzyskanie niepodległości. Swoje pięć minut mieli też najmłodsi. Przedszkolaki zaprezentowały Katechizm polskiego dziecka Władysława Bełzy oraz piosenki: Złota trąbka i Każde polskie dziecko wie. Potem uczniowie klasy VII przedstawili montaż słowno – muzyczny. Tekst wyszedł spod pióra pana Jana Duszy. Rozpoczęły: Kasia Skrobot, Zuzia Okaz i Wiktoria Witkowska wierszami Jerzego Szymika, Dobromiły Hertz-Salik, Artura Opmana . Później przenieśliśmy się do roku 1944. Siedząca przy stole rodzina dyskutowała o sytuacji politycznej w kraju, a młodzi ludzie decydowali się opuścić dom aby z partyzantami walczyć o wolność ojczyzny. Muzyczną oprawę zapewnił zespół wokalny, prowadzony przez panią Bogumiłę Chrzanowską. Gościnnie wystąpiła również Julia Grzenia z piosenką Michała Bajora Jaworze rodzinny.

Po części artystycznej nastąpiła krótka przerwa na kawę, herbatkę i ciasteczko. Po zregenerowaniu sił zebraliśmy się w sali gimnastycznej aby dalej świętować. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, które towarzyszyły Polakom w różnych okresach dziejowych. Wieczornicę zakończyła pani Dyrektor okrzykiem: „Wiwat niepodległa!”, na który odpowiedzieli wszyscy zebrani.

Anna Cichy

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii przygotowanej przez Łukasza Cudka.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.