Koncert laureatów 39. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY

23 Wrz 2016, Kultura i Edukacja

24 września (sobota) 2016 r. o godz. 16.00 w sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, odbędzie się koncert laureatów 39. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, w którym wystąpią: Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich – laureat I miejsca w grupie orkiestr parafialnych, zdobywca pucharu biskupa Andrzeja Jeża, ordynariusza diecezji tarnowskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra z Zalasowej – laureat III miejsca w grupie big bandów i orkiestr rozrywkowych.

Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich powstała w 2009 roku z inicjatywy obecnego proboszcza ks. Jana Wieciecha. Od początku istnienia zespół prowadzi Bogdan Stefan – były kapelmistrz Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej w Tuchowie, który wraz z grupą muzyków podjął się uczyć dzieci i młodzież gry na instrumentach. Równolegle więc z próbami orkiestry, rozpoczęła działalność parafialna szkoła muzyczna. Obecnie orkiestra to około 45-osobowa, wielopokoleniowa grupa muzyków. Ich działalność opiera się przede wszystkim na oprawie świąt kościelnych, lecz ze względu na różnorodność repertuaru, orkiestra bardzo często zapraszana jest do udziału w uroczystościach państwowych oraz do koncertów rozrywkowych na terenie gminy i powiatu. W ubiegłym roku zespół był współorganizatorem i uczestnikiem międzyorkiestralnych warsztatów muzycznych w dworku mistrza Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Od 2011 roku Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich regularnie bierze udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ryglicach, corocznie zdobywając pierwsze miejsca i nominacje do udziału w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu, którego również jest wielokrotnym laureatem. W roku 2016 komisja 39. edycji festiwalu oceniła, że była to najlepsza orkiestra w kategorii grup parafialnych. Mimo tylu wyróżnień, dla członków orkiestry najważniejsza jest jednak pasja, dzięki której mają szansę zwiększać wrażliwość muzyczną odbiorców i rozwijać talenty młodych muzyków.

Młodzieżowa Orkiestra z Zalasowej rozpoczęła swoją działalność w roku 1996 pod patronatem Ośrodka Kultury w Ryglicach – Filia w Zalasowej i od początku spotkała się z ciepłym przyjęciem społeczności zalasowskiej, czego dowodem było zakupienie pierwszej buławy dyrygenckiej przez rodziców muzykujących dzieci, czy ufundowanie strojów przez sołtysa pana Kazimierza Dębickiego. Obecnie orkiestra regularnie uczestniczy w lokalnych uroczystościach państwowych, religijnych i rekreacyjnych. Dzięki swej muzycznej aktywności, znacznie wzbogaca życie kulturalne regionu, jednocześnie dając możliwość rozwoju artystycznego młodym muzykom. W czasie 20 lat działalności, orkiestra brała udział w licznych przeglądach i konkursach, zdobywając znaczące nagrody. Do najważniejszych zaliczyć można: nagrodę główną na Zakliczyńskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Nuty spod batuty” (2000), wielokrotne laury Ryglickiej Parady Orkiestr Dętych, nagrody i wyróżnienia Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. Obecni członkowie orkiestry to już nie tylko mieszkańcy gminy Ryglice, wielu z nich ukończyło szkoły muzyczne i podnosi swoje kwalifikacje na studiach muzycznych. Dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego, w roku 2014 orkiestra otrzymała nowe mundury reprezentacyjne a instrumentarium wzbogaciło się o kilka nowych instrumentów. Kapelmistrzem Orkiestry jest Stanisław Stańczyk.

Podczas uroczystości, laureatom poszczególnych kategorii festiwalu wręczone zostaną nagrody, puchary oraz pamiątkowe dyplomy.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.