Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nowe stawki za odbiór opadów

Podczas ostatnich komisji radni Rady Miejskiej debatowali nad systemem gospodarki odpadami oraz nad stawkami za odbiór odpadów. Mieszkańców gminy Tuchów czekają niestety podwyżki opłaty śmieciowej. Podwyżki nie będą tak dotkliwe, jak przedstawiane w informacjach pojawiających się od kilku dni w internecie.

W informacjach przewija się bowiem stawka 28 złotych od osoby. Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek przyznaje, że rzeczywiście z wyliczeń wynika, że Tuchów powinien przyjąć taką stawkę, aby zbilansować system, ale gmina się na to nie zdecyduje.

Zarówno ja, jak i miejscy radni zgodziliśmy się, że taka podwyżka jest nie do przyjęcia dla mieszkańców. Mimo, że tak nam wychodzi z wyliczeń, nie możemy całości kosztów przerzucić na mieszkańców. To zbyt wysoki poziom – mówi Magdalena Marszałek.

Rada miejska i burmistrz zdecydowali, że podwyżka sięgnie 21 złotych od osoby za śmieci posegregowane. Osoby deklarujące kompostowanie odpadów zielonych będą mogli liczyć na niższą stawkę. Dziurę w systemie gospodarki śmieciowej Tuchów pokryje z budżetu, rezygnując z niektórych inwestycji. – Rezygnujemy z części inwestycji. W budżecie zostawiamy tylko te, które wynikają z wieloletnich umów: obwodnica, dokończenie budowy Skałki, obiektu na Tuchovii i jeszcze kilka inwestycji. Reszta będzie musiała zaczekać, aż znajdą się nowe dochody – dodaje pani burmistrz.

Uchwała określająca wysokość stawek za odbiór odpadów komunalnych znajduje się w programie sesji Rady Miejskiej w dniu 30 grudnia 2019 r.

Całość rozmowy można wysłuchać na stronie Radio Kraków: kliknij, aby posłuchać.

Skip to content