Odblaski dla pierwszoklasistów

30 Wrz 2019, Informacje

Bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu zależy w dużej mierze od nas, dorosłych! Z policyjnych statystyk wynika, że wiele zdarzeń drogowych można by uniknąć, gdyby piesi bardziej zadbali o własne bezpieczeństwo.

Prawo o ruchu drogowym stanowi, że każdy pieszy poruszający się poboczem drogi po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym ma obowiązek noszenia elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak należy zaznaczyć, że zła widoczność może przyczynić się do najechania na pieszego także na obszarze zabudowanym. Warto pamiętać, że poruszając się poboczem drogi po zmierzchu bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach pojazdu z odległości 20-30 metrów. Samochód jadący z prędkością 90 km/h – pokonuje 25 metrów w ciągu 1 sekundy. Kierujący zatem nie ma żadnych szans na jakąkolwiek reakcję. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, kierowca zauważy go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej. Dlatego tak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Gmina Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuchowie (GKRPA) już od wielu lat promując ideę bezpieczeństwa włącza się czynnie w te działania, przygotowując akcję „widoczny pierwszoklasista”. W tym roku GKRPA zakupiła 200 kompletów odblaskowych. Każdy uczeń rozpoczynający naukę w szkole podstawowej na terenie naszej gminy otrzymał kamizelkę i opaskę odblaskową. Przewodniczący GKRPA Wiktor Chrzanowski, wiceprzewodniczący GKRPA Jerzy Odroniec oraz koordynatorka GKRPA Katarzyna Derus-Krawczyk w towarzystwie funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Tuchowie Janusza Buratowskiego i Przemysława Surdela odwiedzili szkoły wręczając uczniom pierwszych klas odblaskowe zestawy.

Dzieci z zadowoleniem przyjęły prezenty i deklarowały noszenie odblasków, natomiast rodziców prosimy o włączenie się w akcję dbając o to, by ich pociechy każdego dnia wychodząc do szkoły lub autobusu szkolnego pamiętały o włożeniu kamizelki.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.