Pod wspólnymi gwiazdami, na jednym globie

27 Mar 2014, Kultura i Edukacja

3 marca w Nowym Sączu odbył się finał Małopolskiego Konkursu Humanistycznego. Wiktoria Hudyka z Zespołu Szkół w Tuchowie z klasy VIb zdobyła tytuł finalisty, zajmując VI miejsce w województwie. W konkursie wzięło udział 125 najlepszych uczniów z Małopolski. Do upragnionego tytułu laureata zabrakło 2 pkt…

Wiktoria HudykaAby wziąć udział w finale, należało przejść przez 3 etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Na każdym z nich uczennica zmagała się z nowymi zadaniami. W ostatnim pisała m.in. opowiadanie z dialogiem o dalszych losach bohaterów utworu pt. „Atlantyda, wyspa ognia” z odwołaniem się do lektury i uwzględnieniem doświadczeń i umiejętności nabytych na wyspie. Uzasadniała, który zapis w dekalogu św. Franciszka jest najważniejszy. Wskazywała różnice między światem dorosłych a dzieci na podstawie książki „Świat Zofii”.
Ziemia to nasze wspólne dobro. Jak mądrze z niej korzystać i jak ją chronić? Zapisz swoje przemyślenia, odwołując się do co najmniej trzech pozycji z bibliografii konkursowej – to kolejne zadanie. Tworzenie wyrazów pokrewnych, czy synonimów to już prosta umiejętność.
Dzięki udziałowi w konkursie przeczytałyśmy wspólnie wiele powieści, zachwycałyśmy się poezją i filmami, które należało obejrzeć. Przepiękny jest film „Brat Słońce, siostra Księżyc”, poetycka opowieść o życiu św. Franciszka z Asyżu. W jednej ze scen Franciszek mówi: Chcę być szczęśliwy, chcę żyć jak ptaki na niebie.(…) Wędrować po górach, wchodzić na wzgórza, czuć ziemię pod bosymi stopami. Chcę być żebrakiem. Chrystus był żebrakiem i Jego święci apostołowie. Chcę być wolny, jak oni…
Naprawdę warto było wziąć udział w tym konkursie. Osobiście chcę się podzielić doświadczeniem: bardzo trudno z powodu mojej choroby (głębokie porażenie nerwu twarzy) było mi przygotowywać Wiktorię do ostatniego etapu konkursu. Uczyłyśmy się u mnie w domu. Tym bardziej cieszę się z osiągniętego wyniku.
A że czytanie książek i pisanie wypracowań nie jest zmarnowanym czasem, świadczy zdobyty przez Wiktorię Hudykę tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Tuchowskiej w Gminnym Konkursie Ortograficznym, który odbył się 19 marca w Lubaszowej.
Gratuluję swej uczennicy wspaniałych osiągnięć i życzę podobnych już w gimnazjum.

Opracowała: Renata Gąsior


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.