Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Ruchoma szopka po remoncie

W Tuchowie ruchoma szopka jest nieodłączną częścią sanktuarium maryjnego. Po II wojnie światowej przeszła wielką ewolucję, od szopki statycznej do szopki ruchomej. Początkowo była budowana w kościele w kaplicy św. Barbary i była czynna od Bożego Narodzenia do Matki Bożej Gromnicznej (2 II).

W 1975 roku zbudowano szopkę w sali poza kościołem. Mogła być czynna przez cały rok i była wielką atrakcją dla dzieci przybywających z pielgrzymką po I Komunii św. jak i w czasie odpustów. Szopka ta funkcjonowała od 1975 roku do 2014 roku, czyli 39 lat. Jej mechanizmy i figurki były już bardzo zniszczone, więc kustosz sanktuarium Bogusław Augustowski CSsR podjął decyzję budowy nowej szopki. Wykonanie jej zlecił szopkowemu artyście Kazimierzowi Zymule CSsR (budował też szopkę w 1975 roku) znanemu w kraju i zagranicą. Jest budowniczym szopki w Bardzie Śląskim, Toruniu, Krakowie, Tuchowie (starej i nowej szopki), Warszawie, Zakopanem – św. Rodziny, Łukowicy, Głogowie, Braniewie w Pietropawłowsku – Kazachstanie, Grodnie – Białoruś, Truskawcu – Ukraina.
Tuchowska nowa szopka została otwarta na Wielki Odpust 2014 roku. Stroje do figurek historycznych i pozostałe lalki wykonała Pracownia Lalek Cepeliowskich – stroje ludowe, folklor w Bochni.
Redemptoryści zapraszają do nowej, sanktuaryjnej szopki.


Fotorelacja z szopki: Krzysztof Jasiński.

Skip to content