Sprawozdanie ze szkolnego konkursu poezji patriotycznej

24 Sty 2018, Kultura i Edukacja

Rok 2018 jest rokiem upamiętniającym 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to znakomita okazja, by zwrócić uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich w kontekście historii państwa i narodu polskiego. W ramach zadań zaplanowanych w Ogólnopolskim Konkursie „Szkoła młodych patriotów – VI edycja”, w którym Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tuchowie bierze udział, dnia 22 stycznia 2018 roku w czytelni biblioteki szkolnej został przeprowadzony konkurs recytatorski.

Konkurs rozpoczął się eliminacjami klasowymi. Do finału zakwalifikowało się 13 osób ze szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Dobór repertuaru był bardzo interesujący, nauczyciele zwracali uwagę, aby utwory nie powtarzały się, co dało ciekawy obraz polskiej poezji patriotycznej. Można było wysłuchać znanych i mniej znanych utworów wielu polskich poetów: M. Konopnickiej, S. Goszczyńskiego, T. Różewicza, K. I. Gałczyńskiego, M. Sulim. W czasie przygotowań uczniowie kształtowali nie tylko umiejętności recytatorskie, ale również poznawali twórczość polskich poetów, historię Polski, odbywały się rozmowy i pogadanki o danej epoce literackiej – a co za tym idzie – czasie historycznym i wydarzeniach z nim związanych. Uczniowie kształtowali postawy obywatelskie i patriotyczne, uczyli się szacunku do państwa i narodu polskiego poprzez pełną emocji recytację.

W jury konkursu zasiedli wicedyrektor Wanda Siwek, nauczyciel języka polskiego Anna Stanuch – Madej, nauczyciel języka angielskiego i wiedzy o społeczeństwie Justyna Jaworska-Lipka oraz uczennica Ronja Szych- Karwat. Uroczystość prowadziła bibliotekarz Katarzyna Krupa, materiał w postaci zdjęć i nagrań przygotował nauczyciel wychowania fizycznego Łukasz Jurek.

A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Emilia Wójcik z klasy 3b
II miejsce ex aequo – Izabela Zając z klasy 2a i Patrycja Barnaś z klasy 3a
III miejsce – Marcelina Martuś z klasy z klasy 3a
Wyróżnienie – Bartłomiej Janas z klasy 2a


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.