Tuchowska bazylika przejdzie gruntowny remont

18 Lip 2018, Informacje

Wzgórze klasztorne w Tuchowie zmieni się nie do poznania dzięki unijnemu wsparciu w wysokości prawie 1,9 mln zł. Już niebawem XVII-wieczna, zabytkowa bazylika przejdzie długo oczekiwany remont, ale to nie wszystko. Teraz będzie ona prezentować się jeszcze piękniej także w nocy – dotacja z RPO pozwoli dodatkowo m.in. na wykonanie iluminacji kościoła, wieży oraz najpiękniejszych elementów świątyni.

Tuchowska bazylika to jedno z najstarszych i najliczniej odwiedzanych sanktuariów w Małopolsce. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego programu operacyjnego województwa małopolskiego na lata 2014-2020 nareszcie będzie możliwy tak długo oczekiwany remont nie tylko samego budynku kościoła, ale też jego najbliższego otoczenia. To jednak nie wszystko – teraz zabytkowe obiekty zostaną podświetlone, dzięki czemu będzie można zachwycić się nimi także po zmroku – mówił podczas podpisania umowy gwarantującej przyznanie dofinansowania wicemarszałek Stanisław Sorys i przypomniał, że co roku do Tuchowa przyjeżdżają tysiące pielgrzymów, aby zobaczyć pochodzący z pierwszej połowy XVI w. słynny wizerunek Matki Bożej Tuchowskiej. Zwłaszcza na początku lipca wierni licznie odwiedzają miejscowość, aby wziąć udział w znanym Wielkim Odpuście Tuchowskim.

Piękniej i bezpieczniej

To jednak nie jedyne prace, które przejdzie tuchowskie sanktuarium. Dzięki unijnej dotacji przebudowany zostanie też mur oporowy, otaczający cały kompleks klasztorny. Renowację przejdą także schody zewnętrzne, które teraz są w bardzo złym stanie technicznym. Zyskają one nawierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu dojście do sanktuarium będzie bardziej bezpieczne nawet w zimie. Całkowita wymiana czeka także nawierzchnię przyklasztornego dziedzińca, która będzie bardziej odporna na pękanie i silne mrozy. Dzięki remontowi wymieniona zostanie też kanalizacja, a budynki zyskają odpowiednią izolację przeciwdeszczową.

Dzięki dofinansowaniu możliwy będzie także remont świetlicy środowiskowej – teraz będą mogli w niej spotykać się zarówno pielgrzymi, jak i mieszkańcy, chociażby podczas zajęć edukacyjnych czy koncertów.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.