Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wieczerza wigilijna i kiermasz bożonarodzeniowy

22 grudnia tuchowski rynek stał się miejscem, w którym zrobiliśmy dla siebie, jako wspólnoty, coś najpiękniejszego – podarowaliśmy sobie czas. Pod takim właśnie hasłem przebiegła wieczerza wigilijna połączona ze świątecznym kiermaszem, który zaskakiwał bogactwem specjałów kulinarnych oraz świątecznych ozdób przygotowanych przez stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, fundacje, szkoły z terenu gminy Tuchów.

„Twórzcie kulturę (…), w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją”. (Jan Paweł II)

Były tradycyjne pierogi i na słodko, i na wytrawnie, barszcz zakwaszany naturalnie, zupa grzybowa z dodatkiem śliwki, zupa z jagnięciny, uszka z grzybami, krokiety z pieczarkami, pyszne chleby, kulebiaki, ciasta, pachnące przyprawy, herbatki z cynamonem, imbirem i goździkami, grzaniec tuchowski, i wiele innych smakołyków. Oprócz nich przepiękne stroiki i świąteczne ozdoby, ale również sianko, po raz kolejny rozdawane przez strażaków. Gwar ludzkich rozmów, wspomnienia zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, dziecięca radość przy zagrodzie z owieczkami i kozami, ciepła, rodzinna atmosfera, melodia kolęd śpiewanych przez zespoły i dobro, które mogliśmy ofiarować potrzebującym, rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz wykonując kartki, które zostaną przekazane dzieciom z oddziałów onkologicznych w szpitalach. W takiej atmosferze oczekiwaliśmy momentu kulminacyjnego – wigilijnej wieczerzy. A gdy zaświeciła pierwsza gwiazdka, byliśmy wszyscy razem. Zgromadziliśmy się przy tuchowskiej szopce, przy narodzonym Jezusie, by przypomnieć sobie, że wraz z Jego przyjściem na świat my rodzimy się ponownie. Na symbolicznym stole pojawiło się Betlejemskie Światło Pokoju, wysłuchaliśmy fragmentu ewangelii o narodzeniu Chrystusa, podzieliliśmy się pobłogosławionymi wcześniej opłatkami, życząc sobie zdrowia i pomyślności, zjedliśmy symboliczną potrawę wigilijną i trwaliśmy przy stole, słuchając kolęd i oglądając jasełka.

Oprócz pierwszej gwiazdki na niebie nie zabrakło również Ciebie i za to Ci dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli to wydarzenie, przyczynili się do jego organizacji i byli obecni razem z nami w tym szczególnym dniu na tuchowskim rynku!
BÓG ZAPŁAĆ!

Wszystkim mieszkańcom gminy Tuchów życzymy wspaniałych świąt, radości z bliskości innych, bo to człowiek człowiekowi potrzebny jest do szczęścia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez Krzysztofa Jasińskiego.

Skip to content