Wieczerza wigilijna i kiermasz bożonarodzeniowy

23 Gru 2019, Wydarzenia

22 grudnia tuchowski rynek stał się miejscem, w którym zrobiliśmy dla siebie, jako wspólnoty, coś najpiękniejszego – podarowaliśmy sobie czas. Pod takim właśnie hasłem przebiegła wieczerza wigilijna połączona ze świątecznym kiermaszem, który zaskakiwał bogactwem specjałów kulinarnych oraz świątecznych ozdób przygotowanych przez stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, fundacje, szkoły z terenu gminy Tuchów.

„Twórzcie kulturę (…), w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie – jak u dobrego gospodarza – miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją”. (Jan Paweł II)

Były tradycyjne pierogi i na słodko, i na wytrawnie, barszcz zakwaszany naturalnie, zupa grzybowa z dodatkiem śliwki, zupa z jagnięciny, uszka z grzybami, krokiety z pieczarkami, pyszne chleby, kulebiaki, ciasta, pachnące przyprawy, herbatki z cynamonem, imbirem i goździkami, grzaniec tuchowski, i wiele innych smakołyków. Oprócz nich przepiękne stroiki i świąteczne ozdoby, ale również sianko, po raz kolejny rozdawane przez strażaków. Gwar ludzkich rozmów, wspomnienia zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem, dziecięca radość przy zagrodzie z owieczkami i kozami, ciepła, rodzinna atmosfera, melodia kolęd śpiewanych przez zespoły i dobro, które mogliśmy ofiarować potrzebującym, rejestrując się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i komórek macierzystych oraz wykonując kartki, które zostaną przekazane dzieciom z oddziałów onkologicznych w szpitalach. W takiej atmosferze oczekiwaliśmy momentu kulminacyjnego – wigilijnej wieczerzy. A gdy zaświeciła pierwsza gwiazdka, byliśmy wszyscy razem. Zgromadziliśmy się przy tuchowskiej szopce, przy narodzonym Jezusie, by przypomnieć sobie, że wraz z Jego przyjściem na świat my rodzimy się ponownie. Na symbolicznym stole pojawiło się Betlejemskie Światło Pokoju, wysłuchaliśmy fragmentu ewangelii o narodzeniu Chrystusa, podzieliliśmy się pobłogosławionymi wcześniej opłatkami, życząc sobie zdrowia i pomyślności, zjedliśmy symboliczną potrawę wigilijną i trwaliśmy przy stole, słuchając kolęd i oglądając jasełka.

Oprócz pierwszej gwiazdki na niebie nie zabrakło również Ciebie i za to Ci dziękujemy!

Dziękujemy wszystkim, którzy współtworzyli to wydarzenie, przyczynili się do jego organizacji i byli obecni razem z nami w tym szczególnym dniu na tuchowskim rynku!
BÓG ZAPŁAĆ!

Wszystkim mieszkańcom gminy Tuchów życzymy wspaniałych świąt, radości z bliskości innych, bo to człowiek człowiekowi potrzebny jest do szczęścia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez Krzysztofa Jasińskiego.


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.