Wizyta uczniów z Piotrkowic, Mesznej Opackiej i Jodłówki Tuchowskiej w Rumunii

12 Wrz 2019, Kultura i Edukacja

W dniach 5 – 9 września uczniowie ze szkół podstawowych w Piotrkowicach, Jodłówki Tuchowskiej oraz Mesznej Opackiej wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w Tautii Magheraus w Rumunii pod hasłem „Razem dla UE”.

Uczniowie wraz z delegacjami młodzieży ze Słowacji, Węgier i Grecji uczestniczyli w wielu interaktywnych działaniach w ramach projektu, grach i quizach językowych oraz warsztatach dotyczących znaczenia Unii Europejskiej dla poszczególnych krajów. Podczas wieczoru międzykulturowego wszyscy mieli okazję spróbować produktów kulinarnych przywiezionych przez poszczególne grupy oraz zaprezentować tradycyjne tańce, muzykę oraz występy artystyczne.

Gospodarze projektu wraz z burmistrzem Antonem Ardeleanem dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej ugościć wszystkich uczestników spotkania. Zorganizowali wiele lokalnych wycieczek, podczas których uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili Muzeum Etnografii i Sztuki Ludowej w Baia Mare, Wesoły Cmentarz w Sapanta, cerkwię Monastyr w Barsanie, Muzeum Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet oraz mogli podziwiać charakterystyczne dla okręgu drewniane bramy maramurskie.

W niedzielę delegacje wzięły udział w mszy świętej, po zakończeniu której przeszły przy akompaniamencie lokalnej orkiestry dętej do lokalnego domu kultury, gdzie uczniowie i nauczyciele otrzymali kolejna porcję kulturalnych wrażeń w postaci koncertów, tradycyjnych tańców oraz śpiewów. Wieczorem przyszedł czas na odpoczynek i zabawę nad jeziorem Nistru, gdzie wszyscy wspólnie tańczyli i biesiadowali przy ognisku.

Wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników, nie tylko dzięki pięknym miejscom i zabytkom, które zobaczyli, ale przede wszystkim ze względu na niezwykle serdeczne i gościnne przyjęcie ze strony gospodarzy. Była to wspaniała okazja do nawiązania nowych, interesujących znajomości oraz dobrej zabawy w międzynarodowym gronie. Uczniowie nabrali jeszcze większej ochoty do rozwijania swoich kompetencji językowych oraz podróżowania.

Wyjazd zdecydowanie należał do udanych i miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie jeszcze okazja do odwiedzenia naszych przyjaciół z miast partnerskich Tuchowa.

Dziękujemy Pani Burmistrz!

Opiekun grupy: Małgorzata Lech


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.