Wystawa obrazów i rękodzieła

26 Lut 2013, Kultura i Edukacja

Od 21 lutego w tuchowskim Domu Kultury można oglądać autorską wystawę obrazów malarstwa Adama Sobarni, połączoną z prezentacją rękodzieła tuchowskich seniorów. Wystawa została zorganizowana przez seniorów z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tuchowie.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców Tuchowa. Obejmuje ponad 20 ciekawych obrazów o różnej tematyce. Jak mówi sam autor obrazów – Z sympatii do kolorów i satysfakcji z posługiwania się nimi powstają moje obrazy, które są odzwierciedleniem moich uczuć i emocji.
Tak naprawdę inspirują go piękne rzeczy i piękne zdarzenia. Tak powstają nowe pomysły. Maluje przede wszystkim farbami olejnymi i akrylowymi, pędzlem na pilśni, płótnie i papierze. W swojej twórczości najchętniej korzysta z palety możliwości, jakie dają kolory. Taka technika wymaga więcej czasu. Malowanie farbami „z wolnej” ręki jest jego ulubioną techniką. Maluje, ponieważ uwielbia to zajęcie – czuje się wtedy szczęśliwy. Malowanie to jego hobby.
Tematyka jest skupiona wokół piękna przyrody i prostego, wiejskiego życia. Obrazy przyciągają urokiem leśnych dróżek, wiejskich pejzaży i wielobarwnych kwiatów.
Oprócz wystawy obrazów, dużym powodzeniem cieszy się wystawa rękodzieła tuchowskich seniorów. Można podziwiać przede wszystkim: obrazy wykonane techniką haftu krzyżykowego, serwetki dziergane szydełkiem, hafty rechelieu i serwetki wykonane trudną metodą naszywania z wykorzystaniem tasiemek i sznureczków. Jest też przepiękna biżuteria użytkowa ręcznie wykonana oraz figurki dziergane szydełkiem.
Z uwagi na zbliżające się Święta Wielkanocne, na wystawie nie mogło zabraknąć świątecznych akcentów. Są prześliczne pisanki, palmy i figurki ręcznie odlane i malowane. Zaprezentowane dzieła tuchowskich seniorów potwierdzają mocno zakorzenioną tradycję hafciarstwa i szydełkowania. To prawdziwe tuchowskie rękodzieło. Wystawę można zwiedzać do środy – 27 lutego.


Fot. www.dk.tuchow.pl


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookie. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej polityce prywatności.