Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

38. rocznica podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

W niedzielę 24 lutego z okazji 38. rocznicy podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich odbyła się w bazylice mniejszej w Tuchowie uroczysta eucharystia, w której udział wzięli rolnicy i lokalni samorządowcy.

Mszy św. przewodniczył ks. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP, a homilię wygłosił o. Witold Baran. Po mszy św. w intencji Ojczyzny, rolników i mieszkańców wsi nastąpiło złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, a następnie w auli św. Klemensa Hofbauera odbyła się konferencja z wykładem dr. Antoniego Kury.

Po konferencji posłowie na Sejm RP Anna Czech i Michał Cieślak wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”. Z gminy Tuchów odznaczeni zostali: Barbara Potępa z Siedlisk oraz Zbigniew Halagarda z Zabłędzy.

Uroczystości rocznicowe objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że w nocy z 18 na 19 lutego 1981 roku w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL. Podobne porozumienie podpisano w Ustrzykach Dolnych o 6 rano 20 lutego. Oba dokumenty, które przeszły do historii pod nazwą porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, kończyły trwające półtora miesiąca strajki okupacyjne rolników w Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych. Były czwartym i ostatnim – po Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu Zdroju – porozumieniem społecznym zawartym w latach 1980-81. Strajkujący wywalczyli m.in. gwarancje nienaruszalności chłopskiej własności wraz z prawem do dziedziczenia, zrównanie w prawach rolników indywidualnych z rolnictwem państwowym i spółdzielczym, zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi.

Władze PRL zgodziły się również na postulaty światopoglądowe, które dotyczyły swobody w budownictwie sakralnym oraz dostępu do praktyk religijnych na koloniach dla dzieci, w więzieniach i wojsku. Strajkujący uzyskali także zapewnienie zwiększania nakładu prasy katolickiej. W porozumieniach rzeszowsko-ustrzyckich mówiono też o rozbudowie sieci szkół i przedszkoli oraz zmniejszeniu sprzedaży alkoholu na wsi.

Dziękujemy druhom z OSP Meszna Opacka, Dąbrówka Tuchowska, Karwodrza i Tuchów za wielogodzinną służbę podczas uroczystości i dbanie o bezpieczeństwo uczestników.
Dziękujemy Sanktuaryjnej Orkiestrze Dętej za oprawę muzyczną uroczystości.

Fot. Wojciech Kras

Fot. Krzysztof Jasiński

Skip to content