Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Symbole, insygnia

Symbole Gminy Tuchów

Herb

Wraz uzyskaniem praw miejskich w 1340 roku Tuchów otrzymał herb: dwa skrzyżowane klucze skierowane piórami do góry z mieczem pośrodku, mitrą i pastorałem nad nimi i literami: C.T.O.S.B. – Civitas Tuchoviensis Ordinis Sancti Benedicti (Miasto Tuchów Zakonu Świętego Benedykta), który to herb w nieco zmienionej postaci przetrwał do dziś.

Flaga

flaga

Flaga gminy Tuchów to prostokątny płat tkaniny o proporcjach 1:2 (szerokość: długość), podzielony na trzy równe poziome pasy w barwach od góry: niebieski-żółty-niebieski. Wzór flagi został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Tuchowie nr X/118/95 z dnia 8 czerwca 1995 r. Barwy oraz wygląd flagi przedstawia poniższa fotografia.

Sztandar

sztandar1

Sztandar samorządu gminy Tuchów, wykonany w 1990 r., stanowi prostokątny płat tkaniny o długości 98 cm i szerokości 96 cm z bokami ozdobionymi złotymi frędzlami. Z jednej strony na złotym tle znajduje się herb gminy Tuchów ze srebrną wstęgą u dołu i srebrny napis MIASTO TUCHÓW, z drugiej – symbole państwa polskiego: godło na tle flagi. Sztandar przytwierdzony jest do drzewca z głowicą zwieńczoną miniaturowym orłem w koronie. Sztandar jest widomym znakiem symbolizującym samorząd gminy Tuchów. Wizerunek sztandaru wraz z jego poszczególnymi elementami przedstawiają poniższe fotografie.

sztandar2

Hymn

Tuchowska ziemia

Wiersz pt. „ Moje Miasteczko” napisał o. Henryk Pagiewski

Nad Białą, spokojną rzeką, wśród cichych, uroczych wzgórz Wyrasta z wieków dalekich miasteczko marzeń i snów… Wzlatują kościołów wieże nad dachy domów i szkół, Wre życie czynów, zamierzeń, trud niosąc, radość i ból.

Tuchowska ziemio, tuchowski grodzie! Przez ciebie wiedzie królewski szlak, Historie wskrzeszasz jak wieszcz czarodziej, Współczesność dajesz – dni naszych znak.

Melodia mgieł kołysane, czerwienią wieczornych zórz, Uśmiechem serc malowane jak bukiet pachnących róż… A Biała płynie i płynie, wijąca wstęgą wśród wzgórz, O pięknej nucąc dolinie, o ludziach, co żyją tu…

Ty znasz, co radość, uniesień chwile, Ty wiesz, co bólu i mroków dni… Tyś dla nas Matką, co kocha czule, Wiec wdzięczność naszą niesiemy Ci.

Największym skarbem Tuchowa: Madonny cudowna twarz, Najlepszej Matki, Królowej, pełniącej nad miastem straż. Lud wiemy do niej wciąż spieszy, by spojrzeć w oblicze Tej, Co wzmocni, wesprze, pocieszy, nie szczędząc pomocy swej.

Nad naszym miastem, nad naszą ziemią Roztaczaj, Pani, matczyną straż, W radości chwili, bólu, cierpieniu Czułością swoją nas wszystkich darz.

Tekst ten, do którego muzykę skomponował Tadeusz Goliszewski uchwałą Rady Miejskich z 19 czerwca 1997 roku stał się hymnem Tuchowa.

Insygnia gminy Tuchów

Łańcuch Burmistrza Tuchowa
Łańcuch Burmistrza Tuchowa jest symbolem władzy wykonawczej Gminy Tuchów.
Łańcuch składający się z 18 ogniw, w tym dwóch przedstawiających herb piastowski oraz medalionu głównego przedstawiającego herb gminy Tuchów, i medalionów bocznych z wtłoczonymi literami C.T.O.S.B. oznaczającymi – Civitas Tuchoviensis Ordinis Sancti Benedicti (Miasto Tuchów Zakonu Świętego Benedykta), wykonany z brązu.

lancuch2

Łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej
Łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej jest symbolem władzy uchwałodawczej Gminy Tuchów.
Łańcuch składający się z 18 ogniw, w tym dwóch ogniw z herbem piastowskim oraz medalionu z herbem Tuchowa, wykonany z brązu.

lancuch

Klucz „do bram Tuchowa”
Klucz „do bram Tuchowa”, stanowi symbol władzy Burmistrza jako gospodarza Tuchowa.
Klucz wykonano z brązu, z wygrawerowanym napisem „Tuchovia Civitas” (Tuchów Miasto) wraz z wytłoczonym herbem Tuchowa (kształt zapożyczony z herbu).

klucz
pieczec_gt

Pieczęć herbowa Gminy Tuchów
Pieczęcią herbową Gminy jest znak o barwie czerwonej odciśnięty z metalowego, okrągłego tłoku pieczętnego o średnicy 36 mm przedstawiający herb Gminy Tuchów w polu po środku oraz napis na otoku „Gmina Tuchów”.

pieczec_rm

Pieczęć herbowa Rady Miejskiej w Tuchowie
Pieczęcią herbową Rady Miejskiej w Tuchowie jest znak o barwie czerwonej odciśnięty z metalowego, okrągłego tłoku pieczętnego o średnicy 36 mm przedstawiający herb Gminy Tuchów w polu po środku oraz napis na otoku „Rada Miejska w Tuchowie”.

Hejnał

W roku 1996, 25 maja, Rada Miejska w Tuchowie inaugurowała uroczysta sesją „I Dni Tuchowa” i przyjęła hejnał dla miasta. Hejnał skomponował Tadeusz Goliszewski, a pierwszy raz odegrali go na ratuszowej wieży, na dwie trąbki Tadeusz Dawid i Robert Jamka. Hejnał codziennie odtwarzany jest o godzinie 12:00.

W roku jubileuszowym 680-lecia Tuchowa Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk przygotowała specjalny prezent – muzycy nagrali hejnał Tuchowa w nowej jakości. Od 6 lutego 2020 r. z ratuszowej wieży o godz. 12:00 odgrywany będzie hejnał w wykonaniu członków Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk: Bogdana Stefana i Jakuba Łątki. Profesjonalnego nagrania dokonał Marcin Harańczyk.

Posłuchaj:

Poprzednia wersja: