Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Ochrona powietrza

PROGRAM „CZYSTE POWIETRZE” W GMINIE TUCHÓW

Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 190 wniosków

Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 1 508 618,70 zł

W roku 2016 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała ranking najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.

Tuchów znalazł się na 16 miejscu tego rankingu!

Kolejne raporty WHO jedynie potwierdzają dramatyczną sytuację jeśli chodzi o jakość powietrza, którym na co dzień oddychamy. Również Narodowy Fundusz Zdrowia w swoich analizach wskazał, że przyczyną wzrostu liczby zgonów w styczniu 2017 r. jest pogorszenie jakości powietrza, które może rodzić gwałtowne konsekwencje zdrowotne u osób szczególnie podatnych.

Szkodliwy wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie i życie jest niezaprzeczalny! Jest to problem epokowy, cywilizacyjny, z którym musimy się zmierzyć.

Większość zanieczyszczeń powietrza pochodzi z tzw. niskiej emisji, czyli potocznie mówiąc z kominów naszych domów. Spalanie paliw stałych (węgla, drewna), a także śmieci w niskosprawnych kotłach, powoduje emisję rakotwórczych substancji do powietrza. Warto tutaj wspomnieć, że w 2017 r. przez 82 dni oddychaliśmy powietrzem nie spełniającym żadnych norm jakościowych (dopuszczalna częstość przekraczania poziomu dopuszczalnego w roku kalendarzowym wynosi 35 razy!).

Drodzy Mieszkańcy!
Chcielibyśmy zachęcić Państwa do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Jako burmistrz Tuchowa zapewniam o pełnym zaangażowaniu w realizacji działań związanych ze wsparciem mieszkańców w tym zakresie. Jesteśmy świadomi, że mimo tak szeroko zaplanowanych działań, nie uda się pomóc wszystkim mieszkańcom. Nie poradzimy sobie bez Waszego wsparcia. Dlatego zwracamy się do Was o pomoc i wsparcie w pracy na rzecz czystego powietrza.

Apelujemy:

  • Zwracajcie uwagę w codziennych czynnościach na to, czy Wasze działania nie wpływają negatywnie na zdrowie sąsiadów, a przede wszystkim na zdrowie Wasze i Waszych dzieci,
  • Rozmawiajcie z sąsiadami o wspólnych działaniach poprawiających jakość powietrza, wymieniajcie się doświadczeniami i dobrymi pomysłami. Każda duża zmiana, rozpoczyna się od małych kroków.
  • Na miarę swoich możliwości finansowych podejmujcie działania zmierzające do wymiany nieefektywnych systemów ogrzewania, na nowoczesne, ekologiczne i wysokosprawne metody ogrzewania domów,
  • Potraktujcie sprawę jakości powietrza, jako sprawę priorytetową do poprawy! Od jakości powietrza zależy nasze zdrowie i przyszłość naszych dzieci.

Pojawia się coraz więcej form pomocy i wsparcia mieszkańców w zakresie działań proekologicznych ukierunkowanych na ochronę powietrza. Poniżej prezentujemy aktualne formy wsparcia, jak również przedstawiamy przepisy prawne i możliwości kontroli w zakresie ochrony powietrza.