Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Poznaj Tuchów

O Tuchowie

Tuchów to prawie 7-tysięczne miasto Małopolski, jedno z najstarszych w regionie, siedziba władz lokalnych, wrota na Pogórze i miasto pielgrzymów, słynące z kultu Matki Boskiej Tuchowskiej. Położone jest malowniczo nad rzeką Białą, w najcieplejszym regionie w Polsce – oddalone o 16 km od bieguna ciepła – miasta Tarnowa. Prężny ośrodek rozwoju winiarstwa w Małopolsce.

Widok na Tuchów z Furmańca, fot. Wiktor Chrzanowski
Widok na Tuchów z Furmańca, fot. Wiktor Chrzanowski

Tuchów leży w Ciężkowicko-Rożnowskiej części Pogórza Karpackiego. Jego usytuowanie jest bardzo korzystne: zaledwie 100 km do Krakowa, około 80 km do Wieliczki i 80 km do granicy ze Słowacją (przejście graniczne w miejscowości Konieczna). Dodatkowy walor to położenie przy drodze wojewódzkiej nr 977 łączącej Tarnów z Krynicą, a także przy linii kolejowej (tzw. leluchowskiej).

Miejscowości

Tuchów jest siedzibą gminy, w skład której wchodzi 12 wsi:

Mapa gminy Tuchów z podziałem na miejscowości, rys. na podstawie warstwy mapowej z Systemu Informacji Przestrzennej Gminy Tuchów

Imprezy kulturalne i sportowe

W mieście i okolicy odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Do najciekawszych należą: Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Małopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej im. Stanisława Kurczaba, Dni Tuchowa, Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych, Małopolski Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego, Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy w Łowczówku.

Współpraca zagraniczna

Od kilkunastu lat samorząd współpracuje z kilkoma miastami europejskimi. Co roku organizowane są tutaj Międzynarodowe Spotkania Miast Bliźniaczych. Partnerami Tuchowa są: Illingen (Niemcy), Pettenbach (Austria), Mikulov (Czechy), Detva (Słowacja), Baranivka (Ukraina), Saint-Jean de Braye (Francja), Martfu (Węgry) oraz Tautii Magheraus (Rumunia). Niewiele miast o takiej wielkości i liczbie mieszkańców ma ośmiu partnerów i – co najważniejsze – utrzymuje z nimi stałą współpracę. Więcej na temat współpracy międzynarodowej można znaleźć tutaj.