Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Tuk Tuchowski – produkt lokalny z Tuchowa

Nasza Gmina to nasz Dom. To poczucie bezpieczeństwa i troska o drugiego człowieka zamknięte w najprostszych gestach.

To miłość, zrozumienie i szacunek. To trud naszej codzienności, który podejmujemy z niezłomnością.

To wzruszenie widokiem rozkołysanych zbożem pól i ciężkiej na nich pracy. To pamięć o przeszłości stanowiącej naszą tożsamość.

Pamięć, którą pragniemy celebrować nawet w trudnych chwilach, bo przyszłość nie może istnieć bez przeszłości i tradycji.

W 680-lecie lokacji Tuchowa pragniemy podzielić się z Państwem tym, co chcielibyśmy, aby było naszym regionalnym produktem. Prezentujemy Tuka Tuchowskiego, wypiekanego w sposób tradycyjny i zgodny z naturą przez Piekarnię Cukiernię Jasikowscy.

Nazwa wypieku nawiązuje do jednej z hipotez, według której nazwa Tuchów wywodzi się z czeskiego „tukovyj” oznaczającego „tłusty” i wyrażającego hodowlaną działalność mieszkańców Tuchowa. Idąc tym tropem i sięgając do odpowiednich słowników, dotarliśmy do słowa TUK oznaczającego „tłuste części zwierzęcego ciała, tłuszcz zwierzęcy, też oliwa, olej”; „tuk żyta”, czyli najlepsza część ziarna oraz bryłę ziemi, skibę roli, glebę. Ta nazwa najlepiej oddaje charakter naszego miejsca.

Dzisiaj przedstawiamy Państwu film promujący nasz produkt. To dwie minuty dla oka, a wiele miesięcy pracy i wiele osób zaangażowanych w projekt. Serdeczne podziękowania składamy statystom –  paniom Franciszce Urbanek i Barbarze Nowak oraz Elwirze Koszyk, Karolinie Kras, Dawidowi Osice, Radosławowi Jasikowskiemu, Agatce Skruch, naszym bliskim i znajomym. Dziękujemy również paniom Jolancie Urbanek, Katarzynie Broniszewskiej, Annie Turaj oraz państwu Anecie i Józefowi Bołozom.

Tuk Tuchowski ma również swoją oprawę wizualną. Logotyp został opracowany przez firmę Umbra Design Bożena Wojtanowska. Legenda została zainspirowana legendą Damiana Kawy o tuchowskiej kopalni, a napisana przez Annę Madejską. W nagraniu wykorzystano reprodukcję sztychu Tuchowa S. Szczygielskiego z 1668 r., znajdującego się w publikacji S. Derusa „Tuchów. Miasto i gmina do roku 1945”.

Pomysł projektu: Magdalena Marszałek, Wiktor Chrzanowski, Anna Madejska, Dorota Strojny

Zespół realizujący projekt:

Anna Madejska (scenariusz i reżyseria)

Wiktor Chrzanowski (zdjęcia i montaż)

Wiesława Hudyka, Dorota Strojny (aranżacja artystyczna)

Wacław Ropski  (lektor)

Małgorzata Wójcik (grafika)