Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Aktualności

Zrób to mammo! do odmrożenia

Zwiększenie świadomości kobiet, zgłaszalności na badania oraz zmniejszenie ryzyka zbyt późnego wykrycia zmian nowotworowych. Takie zasadnicze cele spełnia program profilaktyczny Centrum Zdrowia Tuchów Zrób to mammo!, który po okresie zawieszenia badań na powrót nabiera tempa.

Program składa się z szeroko zakrojonej kampanii informacyjno-edukacyjnej i samych badań mammograficznych, pozwalających wykryć groźne zmiany w piersiach. Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa te ostatnie, podobnie jak większość innych badań profilaktycznych, były zawieszone. Teraz ruszyły na powrót i na razie są wykonywane przez dwa dni w tygodniu. W czerwcu nabiorą już normalnego tempa. Oznacza to, że w jednym dniu tygodnia, konkretnie w czwartki, pacjentki będą się mogły przebadać także po południu. Ponadto będzie też możliwość badania w jedną sobotę miesiąca. Mammografia jest wykonywana przy zachowaniu wszystkich wytycznych  Ministerstwa Zdrowia, dotyczących tego typu diagnostyki. Wiąże się to z koniecznością dezynfekcji sprzętu i gabinetu po każdym badaniu. Z tego powodu dziennie przyjmowanych jest nie 15 jak wcześniej, a maksymalnie 10 Pań.  Z powodu utrudnień związanych z epidemią realizacja programu profilaktycznego raka piersi Zrób to mammo! zostanie wydłużona o trzy miesiące.

Przypomnijmy, że program skierowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, zamieszkałych w powiecie tarnowskim, dąbrowskim, brzeskim, gorlickim oraz w mieście Tarnów. Panie z grupy ryzyka powinny powtarzać badanie co dwa lata. Warto podjąć wyzwanie i regularnie kontynuować diagnostykę, aby mieć pewność, że zdrowie leży w naszych rękach, a profilaktyka pozwoli na długookresową aktywność w wielu sferach życia.

Badanie wykonywane jest bezpłatnie na nowoczesnym cyfrowym aparacie, a do jego wykonania nie potrzeba żadnego skierowania. Można także skorzystać ze zwrotu kosztów za dojazd do Tuchowa własnym samochodem. Panie, dla których przeszkodą przy wykonaniu mammografii jest to, że opiekują się np. obłożnie chorymi członkami swoich rodzin, mogą – na czas badania – skorzystać z bezpłatnego świadczenia opieki przez profesjonalnych opiekunów.

Rejestracja pod numerem tel. 604 430 775. Zainteresowane Panie, które mają pytania i wątpliwości pod tym numerem telefonu mogą także porozmawiać na temat programu i samych badań.

Nabór do Szkoły Muzycznej I stopnia w Tuchowie

Szkoła Muzyczna I st. w Tuchowie ogłasza nabór na nowy rok szkolny 2020/2021.

Cykl sześcioletni – kandydaci od 6 do 9 lat

Nauka gry na: fortepianie, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce i perkusji.

Cykl czteroletni – kandydaci od 10 do 16 lat

Nauka gry na: wiolonczeli, gitarze, akordeonie, flecie, klarnecie, saksofonie, trąbce, puzonie i perkusji.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce i ograniczeniem do minimum indywidualnych kontaktów na stronie szkoły w zakładce REKRUTACJA są podane wszelkie informacje dotyczące tej czynności wraz z wnioskiem i oświadczeniem do wypełnienia i przesłania go w formie elektronicznej na adres: sm@tuchow.pl

Termin składania wniosków – do 10 czerwca 2020 r., natomiast badanie przydatności kandydata do nauki w szkole zaplanowane jest na 15.06.2020 r.

Do zobaczenia w Szkole!

Powstanie Tuchowska Biblioteka Cyfrowa

Biblioteka Publiczna w Tuchowie pozyskała 16 000 zł na realizację projektu „Tuchowska Biblioteka Cyfrowa”. Środki pochodzą z programu „Kultura w sieci” realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

W ramach konkursu wpłynęło 5 948 wniosków, wyłoniono 1 182 zwycięskich projektów, a wniosek z Tuchowa znalazł się na wysokiej 297 pozycji. Tylko 58 bibliotek z całej Polski znalazło się na liście beneficjentów programu.

Gratulujemy dyrektor Biblioteki Publicznej Bożenie Wronie skuteczności w pozyskiwaniu środków na systematyczne doskonalenie dostępu do publikacji, także tych elektronicznych.

Muzeum Miejskie w Tuchowie otwarte!

Informujemy, że Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny pozytywnie zaopiniował procedurę dla funkcjonowania Muzeum Miejskiego w Tuchowie w trakcie trwania epidemii COVID-19 w Polsce, co pozwoliło na otwarcie muzeum dla zwiedzających.

W trakcie trwania epidemii COVID-19 w Polsce muzeum udostępniane będzie do zwiedzania dla osób indywidualnych i grup (maks. 4 osoby) przy zachowaniu przyjętych norm bezpieczeństwa i przestrzeganiu reżimu sanitarnego.

Rezerwacja terminu zwiedzania pod nr telefonu 14 65 25 436

Serdecznie zapraszamy!

Stowarzyszenie Nasza Dąbrówka Tuchowska organizuje pomoc żywnościową

Stowarzyszenie Nasza Dąbrówka Tuchowska uprzejmie informuje, że realizuje Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019 r.

Programem, który potrwa do lipca 2020 r. obejmiemy mieszkańców miejscowości: Dąbrówka Tuchowska i Meszna Opacka.

Do połowy lipca 2020 roku osoby, które otrzymają skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły za pośrednictwem Stowarzyszenia Nasza Dąbrówka Tuchowska skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana.
Żywność w formie paczek będzie wydawana w budynku wielofunkcyjnym w Dąbrówce Tuchowskiej nr 145A w ustalonym i podanym do wiadomości terminie. Wydawanie żywności planujemy w miesiącu czerwiec 2020 roku.

Każda z osób otrzyma paczki żywnościowe, w których będą znajdować się produkty takie jak: groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe, sok jabłkowy klarowny, makaron jajeczny, makaron kukurydziany bezglutenowy, ryż biały, kasza gryczana, herbatniki maślane, mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający, szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju, cukier biały, olej rzepakowy,
gołąbki w sosie pomidorowym.

Pomoc żywnościowa w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób, których dochód nie przekracza 1402 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1056 zł dla osoby w rodzinie. Rekrutacja do programu następuje na podstawie skierowania wystawionego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tuchowie, lub w przypadku osoby bezdomnej –
oświadczenia podpisanego w organizacji.

Zwracamy się do osób zainteresowanych o udanie się w dniach 15 maja do 01 czerwca do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuchowie celem otrzymania skierowania do programu. Należy zabrać ze sobą dokumenty do ustalenia dochodu za miesiąc poprzedni takie jak zaświadczenie o zarobkach, odcinek emerytury lub renty, nakaz płatniczy podatku rolnego, potwierdzenie zapłaty składki rolniczej, decyzję o zasiłku rodzinny.

Ponadto, Bank Żywności w Krakowie we współpracy z naszą organizacją będzie realizował warsztaty kulinarne, żywieniowe i edukacji ekonomicznej. O wszelkich istotnych terminach będziemy informować na Facebooku, stronach internetowych ospdabrowkatuchowska.pl, tuchow.pl. jak również poprzez SMS lub kontakt telefoniczny z osobami posiadającymi skierowanie

Odpowiedzi na wszelkie pytania po uzyskaniu skierowania z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Tuchowie udzieli osoba prowadząca program:
Grzegorz Borgula +48 505 301 940, borgulagrzegorz@op.pl.

Podprogram 2019 r. jest kontynuacją podprogramu z 2016, 2017 i 2018 r. w ramach, którego Stowarzyszenie Nasza Dąbrówka Tuchowska objęła wsparciem żywnościowym 472 osób wydając 2976 paczek żywnościowych o łącznej wadze 25 398,92 kilogramów.

Biblioteka Publiczna otwarta od 13 maja

W środę 13 maja otwarte zostaną wszystkie placówki biblioteczne w naszej gminie. Prosimy o zapoznanie się z nowym regulaminem korzystania ze zbiorów i przygotowanie się do pierwszej wizyty w bibliotece – kliknij, aby zapoznać się.

Informujemy również, że obwiązują nowe godziny otwarcia.
Biblioteka w Tuchowie pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 z godzinną przerwą techniczną od 12.30 do 13.30.
Filie biblioteczne w poniedziałki, wtorki i środy od 8.00 do 14.00, wtorki i czwartki od 11.00 do 16.00.

Zachęcamy do zamawiania książek za pomocą formularza zamówień – kliknij tutaj!
Tylko wtorek będzie dniem, gdy wypożyczycie książki bez wcześniejszego zamówienia.

Wielki Piątek i okres świąteczny

Informujemy, że Urząd Miejski w Tuchowie w dniu 10 kwietnia (Wielki Piątek) czynny będzie do godz. 13:00. Przypominamy, że od dnia 6 kwietnia Urząd Miejski w Tuchowie pracuje w trybie wewnętrznym. Wszelkie sprawy urzędowe prosimy załatwiać poprzez komunikację elektroniczną lub telefoniczną. (więcej…)

Świąteczny „Kurier Tuchowski”

Zapraszając do lektury świątecznego numeru „Kuriera Tuchowskiego” dyrekcja i pracownicy Domu Kultury w Tuchowie oraz redakcja „Kuriera Tuchowskiego” wszystkim mieszkańcom miasta i gminy życzą

(więcej…)

Wielkanoc 2020

Przeżywamy czas przepełniony obawami i niepokojem o przyszłość.
Wielkanoc zwiastuje nadzieję. Napełnia nas wiarą i miłością.
Niech ten czas będzie okazją do budowania nowych płaszczyzn porozumienia.

Niech obudzą się w nas miłość i zrozumienie dla bliźniego: członka rodziny, sąsiada czy nieznajomego.
Niech ten czas będzie niezwykle głębokim przeżyciem, który owocować będzie spokojem i wiarą w to,
że zmartwychwstały Jezus nie zostawi nas samych.

Zdrowych świąt wielkanocnych życzą

Magdalena Marszałek
burmistrz Tuchowa

Stanisław Obrzut
przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie

(więcej…)
Skip to content