Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

3MAJ SIĘ FESTIVAL: pokaz kotłów ekologicznych

W sobotę 6 maja 2017 r. w Tuchowie odbył 3MAJ SIĘ FESTIVAL, którego częścią był pokaz ekologicznych kotłów grzewczych. Festiwal na stałe wpisał się w kalendarz imprez w Tuchowie, a jego tegoroczna edycja dotyczyła czystego powietrza.

Wybór sposobu ogrzewania domu nie należy na łatwych wyborów. Często nie wiemy jaką technologię wybrać, jaki kocioł będzie odpowiedni dla naszego domu i ile zapłacimy za jego ogrzewanie. Aby ułątwić mieszkańcom Tuchowa wybór urządzenia, na zaproszenie tuchowskiego ekodoradcy w ramach projektu LIFE do Tuchowa przyjechali producenci najbardziej znanych marek urządzeń grzewczych: Defro, Sas Busko, Viessmann, Ogniwo Biecz, Klimosz, EkoGreń, Pereko, Ecologika, Tekla Kotły, Cichewicz Kotły.

Oprócz stoisk producentów, do dyspozycji mieszkańców był ekspert Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ AGH w Miękinii, który prezentował odnawialne źródła energii w specjalnym OZE BUSIE. Ciekawostką było również stoisko Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk, na którym prezentowano projekt pn. „From Field to Energy” w zakresie wykorzystania lokalnej biomasy do celów energetycznych. Na stoisku prezentowano uniwersalny kocioł 5 klasy oraz produkcję agro pelletu. Dużą popularnością cieszyło się także stoisko inicjatywy „Powietrze Tuchów” – grupy mieszkańców, którym zależy na czystym powietrzu w Tuchowie. Działacze prezentowali sposoby na ograniczanie smogu – przygotowali konkurs, w którym do wygrania był regulator ciągu kominowego od firmy Ecologika.pl, rozdawali materiały edukacyjne i udzielali porad wraz z tuchowskim ekodoradcą z programu LIFE.

Mieszkańcy odwiedzający stoiska pokazowe mieli okazję zapytać doradców o techniczne aspekty działania urządzeń, sposób używania i działania. Nie zabrakło fachowych porad i ciekawostek. Dla wielu rodzin to ważne informacje, ponieważ od 1 lipca bieżącego roku w związku z wejściem w życie uchwały antysmogowej w Małopolsce mogą być instalowane tylko piece i kominki o emisji pyłu do 40 mg na metr sześcienny spalin. Ponadto obowiązywał będzie zakaz stosowania jako opału mułów i flotów węglowych oraz spalanie drewna o wilgotności powyżej 20%. W zależności od rodzaju pieca uchwała daje kilka lat na wymianę urządzeń zanieczyszczających powietrze. Jednak im szybciej to zrobimy, tym bardziej przyczynimy się do poprawy zdrowia swoich rodzin i mieszkańców okolicy.

Na rynku w Tuchowie nie zabrakło również działań sprzyjających zdrowiu. Imprezę rozpoczął rekreacyjny marsz po zdrowie wokół miasta, pod hasłem „Oddech sportu”. Aktywnie uczestniczyły w nim działaczki Stowarzyszenia „Moje Siedlisko” oraz PTG „Sokół” Świat Pracy. W części medycznej pod hasłem „Tchnienie zdrowia” prócz miniszkoły rodzenia, badań stóp i wzroku, pomiarów ciśnienia i poziomu cukru wykonywano także po raz pierwszy w plenerze w Tuchowie badania spirometryczne.

W związku z podpisaniem koalicji dla czystego powietrza Centrum Zdrowia Tuchów bezpłatnie prowadzi taką diagnostykę chorób płuc dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców Tuchowa. Podczas imprezy badania mogli wykonywać także festiwalowi goście.

Podczas festiwalu rozstrzygnięto konkurs fotograficzny „Światłoczuli – choroba to nie wstyd”. Pierwsze miejsce zajął Krzysztof Niemiec z Tuchowa za pracę „Czar Wielkanocy”, drugie miejsce przypadło grupie pacjentów Oddziału Dziennego Psychiatrii za zdjęcie „Praca z duchem”, a trzecie miejsce zajęła Paulina Bartosik z Krakowa za pracę portretową. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez Centrum Zdrowia. Stowarzyszenie Eko-Aura Małopolska (Powietrze Tuchów) nagrodziło uczniów – autorów najlepszych prac, zgłoszonych do konkursu plastycznego. Grupa teatralna z Ośrodka Psychoterapii w montażu muzyczno-słownym zaprezentowała na scenie fragmenty „Małego księcia”. Przeprowadzenie konkursów i prezentacji było możliwe dzięki współorganizacji imprezy przez tuchowski Dom Kultury.

Z uwagi na ulewną burzę koncert Kasi Kowalskiej został przełożony na 14 maja 2017 r. na godz. 20:00 (tuchowski amfiteatr).

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia: Centrum Zdrowia Tuchów, Dom Kultury w Tuchowie, działacze inicjatywy „Powietrze Tuchów”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji Macieja Maziarki.

Skip to content