Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

3MAJ SIĘ FESTIVAL: Tuchów w zdrowej atmosferze

Połączyć przyjemne z pożytecznym. Taki cel przyświeca organizatorom Kotła ekologicznego czyli przeglądu ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań wymiany domowych źródeł ciepła na bardziej przyjazne dla środowiska.

Prócz koncertów, propozycji kulturalnych, zdrowotnych i medycznych podczas 3MAJ SIĘ ZDRÓW FESTIVAL w najbliższą sobotę w Tuchowie będą praktyczne porady i możliwość zapoznania się ofertą producentów, a także porozmawiania z instalatorami.

W sumie w tym i przyszłym roku w Tuchowie i okolicach ma być wymienionych blisko 300 pieców. Obecnie osoby zainteresowane wsparciem finansowym wymiany źródeł ciepła przechodzą tak zwany audyt. Dlatego w odpowiedzi na zapotrzebowanie informacyjne na tuchowski rynek zjedzie kilkunastu producentów urządzeń grzewczych, aby zademonstrować nowoczesne technologie.

Wśród propozycji festiwalowych znalazły się również plenerowe pomiary ciśnienia krwi i zawartości glukozy. Będą badania stóp oraz – znak firmowy Centrum Zdrowia Tuchów – miniszkoła rodzenia. Nie zabraknie badań spirometrycznych. To czynnościowa forma diagnostyki płuc, pomocna przy wykrywaniu chorób, które powodują zwężenie dróg oddechowych i utrudniają oddychanie, m.in. astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Raz na dwa lata spirometrię powinien wykonać każdy palacz papierosów powyżej 40. roku życia. Ponadto wykonanie badania jest wskazane dla osób, u których występuje długotrwały kaszel czy duszności. Zazwyczaj na badanie spirometryczne niezbędne jest skierowanie. Obecnie jednak ze względu na zawiązanie Koalicji dla czystego powietrza na Pogórzu Centrum Zdrowia Tuchów wykonuje bezpłatnie taką diagnostykę dla mieszkańców gminy. Wszyscy zainteresowani będą mogli skorzystać z podobnej możliwości także podczas imprez festiwalowych. Przed wieczornymi koncertami MC Silka i Kasi Kowalskiej nie zabraknie też innych propozycji kulturalnych. Grupa teatralna z Ośrodka Psychoterapii zaprezentuje fragmenty „Małego księcia”. Rozstrzygnięte zostaną konkursy: plastyczny i fotograficzny. Na ten ostatni zorganizowany przez Centrum Zdrowia Tuchów pod hasłem „Światłoczuli” wpłynęło kilkanaście prac. Jak mówi pomysłodawczyni Agnieszka Pytel z Ośrodka Psychoterapii autorzy nie obawiali się pokazać trudnych emocji, czyli wstydu w kontekście choroby. Autorom trzech najlepszych zdjęć zostaną wręczone nagrody pieniężne. Wyróżnieni zostaną także tryumfatorzy ekologicznego konkursu plastycznego „Skutki smogu”, zorganizowanego dla uczniów tuchowskich szkół przez Stowarzyszenie „Eko Aura Małopolska” Powietrze Tuchów – partnera organizacyjnego Festiwalu.

Przed występem gwiazdy wieczoru Kasi Kowalskiej Przedszkole Publiczne w Tuchowie otrzyma oczyszczacze powietrza ufundowane przez Centrum Zdrowia Tuchów oraz Burmistrza Tuchowa.

Początek imprez na rynku już od godz. 13:00, kiedy pod hasłem „Oddech sportu” rozpocznie się rekreacyjny marsz z kijkami.

Skip to content