Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Awansowali do Będzina

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek to wielkie święto w całej Polsce, także w Tuchowie. Przesłuchania eliminacyjne przeprowadzone zostały w wielu rejonach kraju i za granicą. Jednym z polskich rejonów był Tuchów.

Tutaj, 7 grudnia w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie odbyły się eliminacje rejonowe do XXIV Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Ideą festiwalu było umożliwienie artystom amatorom publicznej prezentacji ich umiejętności oraz popularyzacja tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. W eliminacjach zaprezentowali się soliści, duety, zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne, regionalne, folklorystyczne i chóry.

Jury w składzie: ks. Andrzej Zając, Ewa Stanisławczyk i Tadeusz Goliszewski, po wysłuchaniu 29 wykonawców, zakwalifikowało do finału Festiwalu w Będzinie następujących artystów:
Solistka Aleksandra Leśniak z Gimnazjum nr 2 w Jaśle,
Zespół wokalno-instrumentalny ze Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie,
Zespół regionalny „MALI LIPNICZANIE” z Centrum Kultury w Korzennej,
Chór „MODERATO” ze Szkoły Podstawowej im. H. Marusarzówny w Pogórskiej Woli.

Najpiękniejsze kolędy i pastorałki ponownie wybrzmiały w Tuchowie zatapiając się w radosnej kontemplacji Bożego Narodzenia. Mogliśmy posłuchać różnorodnych ich wykonań, tych tradycyjnych, jak i ożywionych nowymi aranżacjami.

Życzymy powodzenia w finałowym etapie, który odbędzie w styczniu w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. F. Chopina w Będzinie.

Organizatorami tuchowskich eliminacji byli: Fundacja OFKiP w Będzinie, Dom Kultury Tuchowie i Sanktuaryjny Chór Mieszany w Tuchowie. Patronat eliminacji rejonowych – burmistrz Tuchowa Adam Drogoś. 24. edycja tegoż Festiwalu przechodzi już do historii. W podróż radosnego festiwalowego kolędowania powrócimy zapewne w przyszłym roku. Zatem do zobaczenia!

Opracował: Andrzej Jagoda

Skip to content