Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Było bezpiecznie, ekologicznie i zdrowo, edukacyjnie i kulturalnie, a przy tym radośnie i wesoło!

Niespodziankę z okazji Dnia Dziecka dla najmłodszych przygotował tuchowski samorząd wraz ze strażakami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie i Domem Kultury w Tuchowie. Nawiązując do imprezy, która w 2011 roku odbyła się w tym samym miejscu, w niedzielę 2 czerwca br. zorganizowano na tuchowskim rynku piknik pod nazwą „Dzień Dziecka z Kogutkiem”.

Na zaproszenie organizatorów w Tuchowie stawiły się służby i instytucje związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, dzięki temu na płycie tuchowskiego rynku spotkać można było przedstawicieli: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, której funkcjonariusze przywieźli ze sobą poduszkowiec oraz amfibię, Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie, którzy zaprezentowali nowoczesną łódź motorową. Na stanowisku tuż obok można było podziwiać radiowóz, stanowiący na co dzień wyposażenie tuchowskich policjantów, a także oznakowany pojazd i motocykle Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Policjanci z tarnowskiej drogówki wystąpili w podwójnej roli, gdyż poza prezentacją sprzętu przeprowadzili także egzamin na kartę rowerową dla uczniów ze szkół w Siedliskach i Lubaszowej na mobilnym miasteczku komunikacyjnym udostępnionym przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie. Serię zabaw i konkursów, nie tylko dla dzieci, przygotowała niezawodna ekipa Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

W ramach niedzielnego pikniku gościła także Fundacja ProDriver realizująca kampanię społeczną „Drogi bez promili” pod patronatem Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza. Dzięki temu na tuchowskim rynku pojawił się symulator dachowania, a wszyscy odważni mogli spróbować swoich sił w pokonaniu slalomu, spoglądając na świat przez alkogogle.

Jednym z punktów niedzielnego pikniku było oficjalne uruchomienie punktu i montaż defibrylatora AED w specjalnej kapsule zamontowanej na słupie ogłoszeniowym przy figurze św. Floriana. Tuż obok w namiocie zorganizowane zostały przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie stanowiska do nauki pierwszej pomocy. Przy użyciu wersji treningowej AED oraz manekinów osób dorosłych i dziecka wszyscy chętni, a było ich naprawdę sporo, mogli poznać zasady udzielania pierwszej pomocy właśnie z uwzględnieniem użycia defibrylatora.

Wśród wielu atrakcji nie mogło zabraknąć także Aktywnego Miasteczka Strażackiego, do którego tradycyjnie już ustawiła się długa kolejka milusińskich, którzy przy pomocy członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z tuchowskiej jednostki przynajmniej przez chwilę mogli spełnić jedno ze swoich dziecięcych marzeń, tj. zostać strażakiem.

Bezpiecznie to także czysto, zdrowo i ekologicznie, dlatego na płycie tuchowskiego rynku wśród prezentacji i pokazów swoje miejsce miał Piknik Ekologiczny, na którym można było dowiedzieć się m.in. „jak czuć się bezpiecznym w czystym środowisku”.

Wyjątkowym punktem pikniku była akcja charytatywna pn. „Igorek z motorami dla najmłodszych”, podczas której chętni mogli skorzystać z przejażdżki w zamian za wolne datki, które zostaną przekazane na tuchowską porodówkę.

Do przygotowanych atrakcji dostosowała się także pogoda, która „zaprezentowała” nam długo oczekiwane słońce i solidną dawkę letnich temperatur, a widoczny na twarzach dzieciaków zarówno tych małych, jak i dużych uśmiech to dowód, że organizatorom udało się trafić w gusta adresatów pikniku. Dodatkowo, w połączeniu z XIV Powiatowym Przeglądem Strażackich Orkiestr Dętych, udało się w niedzielne popołudnie przygotować atrakcje zgodnie z zasadą „coś dla ducha, coś dla ciała”.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy mieszkańcom gminy za tak liczny udział w pikniku oraz skorzystanie z przygotowanych atrakcji.

Fotorelacja Wojciech Kras

Skip to content