Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dalekie obserwacje z Brzanki i Furmańca

Zapraszamy do zapoznania się z treścią wywiadu przeprowadzonego na temat panoram turystycznych na platformie widokowej pod Brzanką i na Furmańcu. Z Piotrem Firlejem rozmawiał Józef Kozioł.

– Skąd pomysł na powstanie panoram turystycznych w naszej gminie?
– Myślę, że pierwsze pomysły stworzenia opisu rozległych widoków okolic Tuchowa zrodziły się w czasie budowy platformy widokowej pod Brzanką. O konieczności powstania panoram turystycznych słyszałem również na spotkaniach organizowanych w czasie realizowanego przez Towarzystwo Miłośników Tuchowa i Terenowe Koło PTTK nr 76 projektu „Na szlaku ‘Wokół Tuchowa’ odkryj, co się w regionie chowa”. W tym samym czasie pojawiały się na forum tuchowskim podobne pomysły. Wiosną 2011 roku Urząd Miejski w Tuchowie wyszedł w inicjatywą stworzenia tablic widokowych.

– W regionie nie wykonywano do tej pory podobnych realizacji. Jak to wygląda w Beskidach czy Pieninach?
– Panoramy turystyczne, to popularna forma promocji okolicy w regionach górskich… za granicą. Być może w Polsce zapoczątkowujemy nową modę? Jednym z nielicznych dobrych przykładów jest panorama w gospodarstwie agroturystycznym „Chata pod Wałem” w Lichwinie. Tutaj znajduje się ona w wybitnym punkcie widokowym. Pomniejszoną wersję można zakupić u właściciela gospodarstwa lub obejrzeć w Internecie. Stacjonarnych tablic z opisem widoku nikt w okolicy do tej pory nie robił.

– Czym wyróżnia się ten projekt?
– Często ktoś, kto ogląda widoki, zachwyca się nimi, ale jednocześnie zadaje pytanie: „Co tam widać”? Opisanie nazw szczytów dla osób, które nie znają terenu, to jeszcze za mało. Wychodzę z założenia, że turysta powinien przeczytać w punkcie widokowym również o innych ciekawych miejscach, które warto zwiedzić w okolicy. Pomysł, który został zastosowany, jest z pewnością w dużej części autorskim rozwiązaniem.

– Pan zajmował się przygotowaniem opisów, oznaczeniem szczytów, koordynacją i koncepcją wydawniczą. Kto jeszcze pracował przy realizacji zlecenia?
– Była to praca kilku osób. Zdjęcia wykonał Wiktor Chrzanowski, rysunki Bożena Wojtanowska, a składem redakcyjnym, opracowaniem graficznym zajmowali się Mirosław Dryla i Marcin Lisak z Marketing Studio. Wspierał nasze działania i pracę nadzorował Jarosław Mirek – podinsp. ds. promocji i rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Tuchowie.

– Oprócz tablic, już zresztą ustawionych, powstały również mniejsze wersje – papierowe.
– Tak, pomysł powstania wersji papierowych zrodził się w czasie prac nad tablicami, kiedy okazało się, że przygotowanie wszystkiego zajmuje więcej czasu i wysiłku niż wcześniej planowaliśmy. Wyszliśmy również z założenia, że papierowa wersja będzie spełniała nie tylko funkcję informacyjną, ale również promocyjną.

– Czy nie obawiacie się, że panoramy zostaną zniszczone po pierwszym sezonie turystycznym?
– Miejsca, w których tablice zostały zamontowane, są odwiedzane zarówno przez turystów, jak i urządzających imprezy. Pojawia się tutaj poważny problem i obawa oczywiście jest. Dobrą wróżbą może być fakt, że ponad pięć lat temu w programie Leader + ustawiono 39 tablic – map w centrach wszystkich miejscowości na terenie pięciu gmin obszaru Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Tylko jedna została uszkodzona, pozostałe stoją nienaruszone. Jak będzie z tymi tablicami, nie wiadomo.

– Czy planowane jest powstanie kolejnych panoram?
– We wstępnej specyfikacji miejsc rozważaliśmy jeszcze dwa inne warianty lokalizacji. Czy powstaną kolejne w przyszłości, zależy na pewno od zainteresowania turystów projektem, przydatnością i funkcjonalnością.

– Pozostaje zaprosić mieszkańców miasta i gminy oraz turystów od odbycia wycieczek na Brzankę i Furmaniec.
– Zachęcamy jednocześnie do odwiedzenia punktu Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej w Domu Kultury w celu pobrania tej i innych publikacji. Warto wejść na stronę www.tuchow.pl, gdzie w części poświęconej turystyce również można obejrzeć panoramy. Zapraszamy do odbywania wycieczek w te miejsca i bardziej świadomego prowadzenia dalekich obserwacji.