Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Gminny obóz szkoleniowy MDP

24 sierpnia zakończył się gminny obóz szkoleniowy Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, którego organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchowie. Pod względem organizacyjnym, logistycznym i finansowym było to nie lada wyzwanie, niemniej jednak przy pomocy wielu życzliwych osób i instytucji obóz został zorganizowany i przeprowadzony zgodnie z założeniami projektu.

W pierwszym kwartale 2018 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchowie przygotowała projekt organizacji wypoczynku letniego (w formie obozu szkoleniowego) dla 54-osobowej grupy dzieci i młodzieży. Oferta na realizację zadania została złożona 23 kwietnia br. do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji reprezentowanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, w ramach zadania publicznego pn. „Przygotowanie jednostek ochotniczych straży pożarnych do działań ratowniczo-gaśniczych”. Po rozpatrzeniu przesłanej dokumentacji oferta złożona przez tuchowskich strażaków została oceniona pozytywnie i uzyskała dofinansowanie w wysokości 21 411,00 złotych. Udział dzieci i młodzieży w obozie został także dofinansowany przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tuchowie kwotą 2500,00 zł i Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tuchowie a sprawy organizacyjne obozu wsparł również Urząd Miejski w Tuchowie. Dzięki pozyskanym środkom koszt ponoszony przez uczestników wyniósł 100 zł od osoby.

Prawo zgłaszania uczestników obozu miały ochotnicze straże pożarne z terenu gminy Tuchów i chociaż do ostatniego dnia przed rozpoczęciem obozu trwały przetasowania na liście zgłoszonych, to ostatecznie w obozie uczestniczyło zgodnie z planem 54 osoby w wieku 10 – 17 lat.

Jako ośrodek i miejsce organizacji obozu wybrany został Dom Wczasów Dziecięcych w Jodłówce Tuchowskiej.

Dofinansowanie do swojego projektu na organizację obozu dla dzieci ze swojej gminy złożyła również Ochotnicza Straż Pożarna w Ryglicach, więc w ramach współpracy a także w celu maksymalnego wykorzystania potencjału ośrodka oraz zoptymalizowania kosztów organizacyjnych, zajęć i programu, OSP w Tuchowie i Ryglicach postanowiły zorganizować obozy w tym samym terminie i miejscu. W ostatecznym rozrachunku pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę i pozwolił dodatkowo na integrację młodych strażaków oraz wprowadzenie elementów rywalizacji międzygminnej.

Obóz rozpoczął się w poniedziałek 13 sierpnia. Tuż po przyjeździe i zakwaterowaniu uczestnicy zostali podzieleni na grupy (gm. Tuchów: gr. I – niebieska, gr. II – pomarańczowa, gr. III – zielona, gm. Ryglice: gr. IV – czerwona, V – biała, VI – granatowa) a każdy z uczestników otrzymał czapeczkę w kolorze grupy, do której został przypisany. Dzięki temu, a przede wszystkim dzięki obowiązkowemu korzystaniu z tego elementu garderoby, wychowawcy poszczególnych grup mieli ułatwione zadanie w lokalizowaniu swoich podopiecznych. Po zapoznaniu się z obiektem, współlokatorami i zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pobytu na terenie ośrodka przyszedł czas na pierwszy wspólny obiad, a tuż po nim na pierwsze zajęcia programowe z zakresu pierwszej pomocy, które poprowadzili instruktorzy z Centrum Ratownictwa we Wrocławiu. Na zakończenie pierwszego dnia, o godzinie 19:00, odbył się apel i oficjalne rozpoczęcie obozu, na które przybyli: zastępca komendanta miejskiego PSP w Tarnowie bryg. Piotr Wójcik, burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz, zastępca burmistrza Tuchowa Kazimierz Kurczab, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Tuchowie Jerzy Odroniec, członek ZOP ZOSP RP w Tarnowie i prezes ZOG ZOSP RP w Tuchowie Mieczysław Kras, członek ZOP ZOSP RP w Tarnowie Robert Ługowski oraz przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych, które wysłały swoich młodych druhów na obóz.

Kliknij, aby przeczytać dalszą część relacji z obozu szkoleniowe MDP.

Skip to content