Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

II Orszak Trzech Króli w Tuchowie

Pomimo mroźnej, zimowej aury II Tuchowski Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2019 r. przeszedł ulicami Tuchowa. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Odnowi oblicze ziemi”, nawiązujące do 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Tegoroczny Orszak Trzech Króli miał zachęcić nas do głębokiej refleksji nad słowami św. Jana Pawła, zachęcić do zbiorowego wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, budowania dobra w naszej Ojczyźnie, do osobistej pracy nad przemianą naszych serc. Podobnie jak w roku ubiegłym tuchowski Orszak zawierał kilka scen. Poszczególne scenki przygotowali nauczyciele i uczniowie: Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Szkoły Podstawowej w Tuchowie oraz grupa kolędnicza z Kielanowic. W postaci Świętej Rodziny wcielili się zastępca burmistrza Tuchowa Wiktor Chrzanowski wraz z małżonką, w drodze towarzyszył im znany już wszystkim dobrze Aleksander Kajmowicz jako pastuszek oraz jego kucyk – „grający rolę osiołka”. Mędrcami, narratorem oraz papieżem byli klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów. Dzięki życzliwości Państwa Sajdaków Trzej Królowie dumnie jechali na koniach. Orszaki królewskie tworzyli strażacy oraz mieszkańcy Mesznej Opackiej, Piotrkowic i Karwodrzy, jak również uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie z klasy Rafała Pawlaka, którzy uświetnili przejście Orszaku, grając na werblach oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Zabłędzy wraz z nauczycielami i rodzinami. Śpiew podczas przejścia Orszaku poprowadzili Ewa Stanisławczyk wraz z zespołem Pokolenia oraz o. Bogusław Augustowski.

W organizację Orszaku włączyła się również młodzież z parafii św. Jakuba na czele z ks. Markiem Wojakiem. Po mszy św. odprawionej o godz. 10.00 w kościele św. Jakuba, uświetnionej śpiewem Chóru Męskiego oraz rozegranej tam pierwszej scence, w której spotkaliśmy Maryję z Józefem, Orszak udał się na tuchowski rynek, gdzie ratusz stał się dworem Heroda. Tu przybyli Trzej Królowie wraz ze swoimi orszakami z Europy, Azji i Afryki. Herod próbował zatrzymać uczestników Orszaku w swoim pełnym pychy, złości i zazdrości pałacu, gdzie bogactwo i rozpusta królowały i zaślepiały oczy tam żyjących, jednak nie udało mu się to.

Tuchowski Orszak wyruszył w dalszą drogę. Trzej Królowie, idąc za gwiazdą do Betlejem, zatrzymali się na posiłek w gospodzie, która „nie chciała otworzyć drzwi Chrystusowi”, gdzie obżarstwo, pijaństwo, hulanki i zabawa królowały, a biesiadujący tam namawiali do życia w brudzie i moralnym bałaganie. Orszak wyruszył dalej, a przemierzając kolejne odcinki drogi Trzej Królowie – a wspólnie z nimi uczestnicy Orszaku – byli świadkami walki dobra ze złem. Orszak zatrzymał się też pod Giewontem, gdzie miało miejsce spotkanie z góralami oraz Janem Pawłem II, który przypominał znane ze swojego nauczania słowa. Wraz z góralami uczestnicy Orszaku „przekroczyli próg nadziei” w Bramie Anielskiej. Następnie pastuszkowie, Trzej Królowie oraz uczestnicy Orszaku, przy dźwiękach fanfar w wykonaniu Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa, oddali pokłon Nowonarodzonemu Chrystusowi w ubogiej stajence, którą stała się kaplica polowa na sanktuaryjnym dziedzińcu.

Na zakończenie Orszaku, na wzór spotkań papieża z wiernymi na Franciszkańskiej 3 w Krakowie, z sanktuaryjnego okna przy ul. Wysokiej 1 ukazał się Jan Paweł II, nawiązując dialog z uczestnikami Orszaku – jak zawsze mądrze, zabawnie i z sercem, wspominał m.in. jak „po maturze chodzili na kremówki”. W Tuchowie zaprosił wszystkich na orszakowe krówki. Orszak zakończył się koncertem kolęd w wykonaniu Sanktuaryjnego Chóru Mieszanego w bazylice mniejszej.

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim wyżej wymienionym oraz ludziom dobrej woli, którzy włączyli się w organizację i przeprowadzenie II Tuchowskiego Orszaku Trzech Króli. Dziękujemy Policji i OSP z Tuchowa za zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przejścia Orszaku. II Tuchowski Orszak Trzech Króli zorganizowali: Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie, Parafia pw. św. Jakuba Ap. St. w Tuchowie oraz Dom Kultury w Tuchowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom miasta i gminy, którzy mimo chłodu i mrozu „wstali ze swoich kanap” i wzięli udział w Orszaku; zmarznięci, ale zapewne radośni i szczęśliwi wrócili do swoich ciepłych domów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji autorstwa Krzysztofa Jasińskiego – dziękujemy za uwiecznienie Orszaku na zdjęciach!

Maria Kras

Skip to content