Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

III Orszak Trzech Króli

CUDA, CUDA OGŁASZAJĄ! – pod takim hasłem w poniedziałkowe, słoneczne i jak na tę porę roku ciepłe przedpołudnie 6 stycznia z bazyliki mniejszej ulicami naszego miasta wyruszył III Tuchowski Orszak Trzech Króli.

Hasło to jest fragmentem refrenu „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. W tym roku pragnęliśmy podkreślić ideę wspólnego kolędowania, która prześwieca nam od początku. Chcieliśmy przypomnieć sobie polskie kolędy od najstarszej „Anioł Pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych. Jak co roku, w koronach na głowie, wyruszyliśmy z Trzema Królami w drogę do Betlejem. Aktorzy naszych orszakowych scenek mówili do nas słowami polskich kolęd. Chcieliśmy, aby wybrzmiały zarówno te znane, jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd; kolęd, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, sposobem na zagłębienie się w treść Bożego Narodzenia, a przede wszystkim modlitwą.

Nie zabrakło akcentów związanych z obchodami w bieżącym roku jubileuszu 680-lecia miasta Tuchowa. Prowadzeni przez gwiazdę dotarliśmy do nowonarodzonego Jezusa, aby Jemu się pokłonić i wyrazić naszą miłość. Pastuszkowie mali upadli na kolana, pokłon Dzieciątku oddali i radośnie zaśpiewali. Do stajenki Trzej Królowie przybyli, pokłoniwszy się Jezuskowi, swe dary złożyli: złoto, kadzidło i mirrę. Trzykroć szczęśliwi Królowie, któż im nie zazdrości, cóż my damy, kto nam powie, pałając z miłości! Jezusa narodzonego wszyscy tuchowianie powitali i pięknie kolędy razem zaśpiewali. W roku jubileuszu 680-lecia Tuchowa przybył również król Kazimierz Wielki, by małemu Dzieciąteczku oddać pokłon i powierzyć Tuchów i całą gminę Jego opiece, wypowiadając słowa:

„Jezu Maleńki, Dziecino Kochana! Ja Kazimierz Wielki z Bożej łaski król Polski, oddaję Ci hołd Jezu kochany. Przez wieki, przez pokolenia wyczekiwany, dla zbawienia nam dany. Pokłon Ci składam, od wieków królujesz w Tuchowie, Panie nad pany. Dziś po 680 latach przybywam, by w roku jubileuszowym miasto Tuchów i całą gminę Tobie Jezu oddać w opiekę na kolejne lata. Niech brat szanuje brata, w zdrowiu i w chorobie, w bogactwie i w biedzie. Miej w opiece każdego, który jest w potrzebie. O błogosławieństwo dla ludzi, wiosek i miasta proszę, Tobie akt lokacyjny w darze przynoszę. Króluj nam o Jezu nad tuchowską krainą, niech wiara, nadzieja i miłość, zgoda i życzliwość w tuchowskim ludzie nigdy nie zaginą”.

Radujmy się z narodzenia Pana, radujmy się w roku obchodów jubileuszu 680-lecia Tuchowa. Świętujmy razem, działajmy razem, bądźmy razem, bądźmy dla siebie życzliwi i pomocni – po prostu dobrzy. W imieniu organizatorów III Tuchowskiego Orszaku Trzech Króli składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom tegorocznego orszaku oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do jego organizacji i przeprowadzenia. Wszystkim za wszystko wielkie Bóg zapłać! Szczęść Boże na Nowy Rok 2020!

Relacja filmowa Stanisława Podrazy

Fotorelacja Krzysztofa Jasińskiego

Fotorelacja Wojciecha Krasa

Skip to content