Jan Dziga piąty na Mistrzostwach Polski

Miasto Łódź było organizatorem tegorocznej XXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Judo. Kwalifikacje do tej najważniejszej imprezy, uzyskało dwóch juniorów młodszych, wychowanków trenera Marka Srebro w kategorii wagowej do 66 kg: Filip Wantuch (ur. 2004r.) oraz Jan Dziga (2005 r.). Niestety uraz dłoni uniemożliwił bardziej doświadczonemu i starszemu Filipowi uczestnictwo w tych zawodach. Janek natomiast stoczył w tych zawodach 5 walk.

W pierwszej pokonał zawodnika Gwardii Olsztyn Jakuba Kolosa, w drugiej przegrał z Mikołajem Kaczorkiem (Czarni Bytom – późniejszym zwycięzcą tej kategorii wagowej. W repasażach wygrał kolejno dwa pojedynki z Denysem Mychailovem (Gwardia Łódź) i Szymonem Szulikiem (Polonia Rybnik), co pozwoliło mu stanąć do walki o brązowy medal.

W tym pojedynku jego przeciwnikiem był zawodnik Milenium Rzeszów Mateusz Grendys. Po bardzo wyrównanej walce na 30 sekund przed jej zakończeniem Janek przegrywa ten pojedynek zajmując piąte miejsce.

W tej kategorii wagowej startowało 24 najlepszych zawodników wyłonionych z wcześniejszych eliminacji. Janek swoim dobrym występem zwrócił uwagę selekcjonera, który powołał go do kadry narodowej juniorów młodszych. (M.S.)