„Krok do sukcesu” – turnieje szachowe w Niepołomicach

W dniach 22-24 marca na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się cykl turniejów szachowych „Krok do sukcesu”. Grały w nim dzieci z większości liczących się w Małopolsce ośrodków szachowych, tj.: Chrzanowa, Krakowa, Myślenic, Przebieczan, Rzezawy, Staniątek, Wieliczki. Grały też osoby spoza województwa (Rzeszów, Łomża), a nawet jeden zawodnik z Czech. Wzięło w nim udział także 22 uczniów szkoły w Łowczowie.

Cały cykl podzielony został na kilka grup. Najmłodsze grupy wiekowe to dzieci urodzone w roku 2004 i młodsze (czyli klasy 0-2). W tej grupie mieliśmy najliczniejszą reprezentację: 7 chłopców i 9 dziewcząt. Grupy te rywalizowały w trzech niezależnych turniejach, od piątku do niedzieli, a ponadto cały trzydniowy cykl był sumowany. Dzieci z klas 0-2 grały razem, zaś poszczególne roczniki były nagradzane każdy z osobna.
W rywalizacji dziewcząt rocznika 2006 („zerówki”) trzykrotnie na podium stanęła Lena Mróz! W piątek i sobotę była druga, zaś w niedzielę – trzecia. W punktacji łącznej Lena zajęła 2 miejsce. Miłą niespodziankę sprawiła Ania Kajmowicz, która co prawda w żadnym turnieju nie stanęła na podium, jednak równa forma pozwoliła jej na zajęcie trzeciego miejsca w klasyfikacji łącznej. W tym turnieju reprezentowały nas jeszcze: Kinga Wołkowicz (czwarta w piątek), i Wiktoria Bałut (piąta w piątek i niedzielę).
W klasyfikacji dziewcząt klas 1 także mieliśmy na podium swoją reprezentantkę. Karolina Chwistek zajęła w niedzielnym turnieju 3 miejsce. Pozostałe nasze zawodniczki to: Alicja Olechny (najwyższe miejsce: szóste w niedzielę) i Aleksandra Wróbel (trzykrotnie ósma).
Wśród dziewcząt klas 2 konkurencja była bardzo silna. Grała tu m.in. Marta Mucha – wielokrotna złota medalistka Mistrzostw Polski, a także inne czołowe zawodniczki naszego kraju i województwa. Dlatego nasze uczennice Zuzanna Wróbel i Karolina Rzońca nie miały łatwego zadania. Ale i tak zagrały nadspodziewanie dobrze. Miło było patrzeć, jak nasze dziewczyny grały w niedzielę ostatnią rundę na pierwszych szachownicach. Zuza w niedzielnym turnieju była czwarta, zaś najwyższe miejsce Karoliny to szóste.
Wśród chłopców z rocznika 2006 nie mieliśmy swojego reprezentanta, zagrał natomiast rok młodszy Jakub Golonka. Szkoda, że nie było osobnych nagród dla rocznika 2007. W piątek Kuba był trzeci w swoim roczniku, zaś w sobotę zajął pierwsze miejsce! Jedynie turniej niedzielny ukończył poza pierwszą szóstką.
W roczniku klas 1 najlepiej wypadł Michał Rozumek. Michał zaczął od 9 miejsca w piątek, w sobotę był już szósty, zaś w niedzielę zajął trzecie miejsce, co było ogromną niespodzianką. Najlepszy wynik Tomka Bałuta to szóste miejsce, Szymon Kwiatkowski był w swoim najlepszym turnieju dziewiąty, zaś Jakub Kwiatkowski plasował się poza pierwszą dziesiątką.
W klasach drugich reprezentowali nas Tomek Papiernik i Kacper Kajmowicz. W silnej stawce zawodników zajmowali miejsca poza pierwszą dziesiątką.
Dzieci z klas 3-5 grały w różnych turniejach.
W grupie B (trzydniowy turniej dla osób z kategoriami szachowymi II-IV grany tempem P’60) zagrały dwie nasze dziewczyny z klasy 4: Weronika Poręba oraz Nikola Mróz. Weronika była rozstawiona z numerem pierwszym i jak przystało na faworytkę – wygrała cały turniej. Nie przeszkodziła jej w tym 1 porażka, jaka przytrafiła się w przedostatniej rundzie. Weronika miała okazję zagrać z zawodnikiem z Czech. Ten międzypaństwowy pojedynek zakończył się zwycięstwem Weroniki. Nikola zajęła w klasyfikacji dziewcząt siódme miejsce.
W grupie C (dwudniowy turniej dla osób bez kategorii szachowych) drugie miejsce zajął Dariusz Surdel (tylko jedna porażka), zaś Dawid Lisak był piąty. Bartłomiej Haraf zajął 10 miejsce. Wśród dziewcząt piąta była Karolina Kajmowicz. Zarówno Darek jak i Dawid zdobyli normę na V kategorię szachową.
Wszyscy nasi reprezentanci, choć zmęczeni, to zadowoleni wracali po trzydniowych zmaganiach do domu, pytając w drodze powrotnej kiedy odbędzie się najbliższy turniej szachowy.