Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Kurs ratownictwa technicznego i ćwiczenia w Tuchowie

Ponad 70 strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej uczestniczyło w sobotnich ćwiczeniach, które przeprowadzono na parkingu przy ulicy św. Józefa w Tuchowie. Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach kursu ratownictwa technicznego, który od kilku dni odbywał się w tuchowskiej remizie.

W kursie uczestniczyli druhowie z wybranych gmin powiatu tarnowskiego. W szkoleniu wzięli udział strażacy m.in. z Zakliczyna, Ciężkowic, Ryglic, Zalasowej, Rzepiennika Strzyżewskiego, Gromnika, Chojnika, Lubaszowej, Jodłówki Tuchowskiej, Dąbrówki Tuchowskiej, Mesznej Opackiej a także członkowie JOT z naszej jednostki.

Po kilku spotkaniach w tuchowskiej strażnicy, podczas których druhowie otrzymali sporą dawkę wiedzy teoretycznej, na zakończenie uczestnicy kursu sprawdzili zdobytą wiedzę rozwiązując test przygotowany przez prowadzącego. Natomiast w sobotę przyszedł czas na zajęcia praktyczne.

W pierwszej części sobotnich ćwiczeń, w formie instruktażowej, druhowie wspólnie wykonali zadania przy jednym z pojazdów. Po krótkiej przerwie przeznaczonej na posiłek, druhowie podzieleni na mniejsze grupy przystąpili do samodzielnych działań przy wrakach samochodów osobowych. Pod czujnym okiem funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie, druhowie ćwiczyli m.in. zabezpieczenie miejsca wypadku drogowego, udzielanie pomocy poszkodowanym a także sposoby uwalniania, przy użyciu narzędzi hydraulicznych, osób uwięzionych w rozbitych pojazdach.

Dla niektórych z uczestniczących w kursie druhów było to pierwsze „spotkanie” z tego typu sprzętem oraz możliwość pracy narzędziami hydraulicznymi. Kilkugodzinne wspólne ćwiczenia zakończyły się bez „strat w ludziach” a o solidnej pracy druhów niech świadczy fakt, że po zakończonych ćwiczeniach części 6 wraków, na których ćwiczyli uczestnicy kursu, zmieściły się na dwóch samochodach ciężarowych.

Miejmy nadzieję, że wiedzę teoretyczną zdobytą podczas kilku dni kursu oraz praktykę, druhowie będą musieli wykorzystywać jedynie podczas ćwiczeń i szkoleń, a nie rzeczywistych zdarzeń drogowych.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Tekst oraz zdjęcia: OSP Tuchów

Skip to content