Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Na rowerze z Cypru do Polski – podróż holenderskiej pary

Wyruszyli 4 marca 2012 r. Rzucili pracę, by poznać nowe kraje („not-so-new-anymore”), które wstąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Swoją podróż rozpoczęli od Cypru, wyspy leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji. Dzisiaj znaleźli się w Lubaszowej!

Louise oraz Ludwig to para pochodząca z Holandii, mieszkająca na stałe w Bonn w Niemczech. Na początku 2012 roku postanowili rzucić pracę i wyruszyć w ponad półroczną, rowerową podróż po południowej i wschodniej Europie. Zamierzali zwiedzić państwa, które w 2004 roku wstąpiły do Unii Europejskiej.

Po czteromiesięcznej podróży dotarli do Tuchowa, gdzie w Punkcie Informacji Turystycznej w Domu Kultury w Tuchowie skierowano ich do gospodarstwa agroturystycznego Jacka Łazeby w Lubaszowej.

Nie jest to ich pierwsza, tak długa rowerowa podróż. Kilka lat temu zwiedzili zachodnią Europę z Portugalią i Hiszpanią włącznie. Tegoroczna wyprawa jest już na półmetku. Z Tuchowa, para wybiera się do Binarowej i Sękowej, zwiedzić zabytki architektury drewnianej, by w końcu dotrzeć do Przemyśla. Stamtąd pod Lwów, a następnie ponownie przez terytorium Polski na Litwę, Łotwę i Estonię. Swoją podróż planują zakończyć pod koniec września. Do tej pory zwiedzili 7 państw i przebyli ponad 8000 km.

Przeważnie nocują w gospodarstwach, hostelach, ale korzystają również z popularnego sposobu podróżowania „couchsurfingu”. Zdarza się im również nocować pod namiotem. Jak powiedział Ludwig, poza drobną kolizją z samochodem, w której ucierpiała Louise, nie przytrafiła się im żadna przykra sytuacja podczas całej podroży. Zawsze spotykają na swojej drodze przyjaznych ludzi. Tak też było w Tuchowie oraz w gospodarstwie Pana Jacka Łazeby.

Ludwig i Louise otrzymali mapy naszego regionu wydane przez Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju. Ich podróż można śledzić na blogu, który prowadzą pod adresem: http://blog.travelpod.com/travel-blog/ludtjes/1/tpod.html

Z podróżnikami, dzięki uprzejmości gospodarza Jacka Łazeby rozmawiał Wiktor Chrzanowski.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszej podróży!

Kliknij, aby obejrzeć zdjęcia z wizyty w gospodarstwie Państwa Łazebów w Lubaszowej.

Gospodarstwo agroturystyczne Barbary i Jacka Łazeby
Lubaszowa 50a, 33-172 Siedliska
tel.: 14 650 62 80, 608 515 663, 604 11 90 70

Skip to content