Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Niedziela z kogutkiem – relacja

Tradycyjnie w ostatni, majowy weekend, Tuchów obchodził swoje święto. Tegoroczne Dni Tuchowa miały inny niż zwykle charakter. Pamiętając ubiegłoroczną powódź, która nawiedziła nasze miasto, organizatorzy chcieli podziękować wszystkim służbom, które brały udział w akcji powodziowej. Stąd pomysł „Nadzieli z kogutkiem”!

Przez cały dzień na tuchowskim rynku odbywały się liczne pokazy. Tuchowianie od samego rana mogli obejrzeć i porozmawiać z przedstawicielami wielu formacji służb ratowniczych. Byli to: Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, Ochotnicza Straż Pożarna w Tuchowie i Dąbrówce Tuchowskiej, Komenda Miejska Policji w Tarnowie i podległe jej pododdziały, Komisariat Policji Wodnej w Krakowie, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Straż Graniczna, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację…

Swoje stoiska miały również firmy, które związane są z bezpieczeństwem i ochroną zdrowia: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Oddział w Tarnowie, Centrum Zdrowia Tuchów, NZOZ Salubris, Karpacka Spółka Gazownictwa, TAURON Polska Energia, Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu, WIMED i WIBLASK, Spółka komunalna Dorzecze Białej.

Nie zabrakło również punktów informacyjnych i oświatowych: Punkt Informacyjny Europe-Direct, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Bohaterów Bitwy pod Łowczówkiem, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie, Młodzieżowa Rada Gminy Tuchów.

Myślą przewodnią tego wydarzenia było bezpieczeństwo, dlatego przez cały dzień prowadzona była akcja krwiodawstwa. Zebrano 23,400 l krwi od 52 dawców.

Od godziny 14:00 na tuchowskim rynku, formacje służb ratowniczych prezentowały się indywidualnie przed mieszkańcami Tuchowa. Oficjalne rozpoczęcie pokazów poprzedziło wręczenie symbolicznego podziękowania dowódcom jednostek ratowniczych, które brały udział w zeszłorocznej akcji powodziowej. Medale jubileuszowe wręczał Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś, w obecności zaproszonych gości: Posła Michała Wojtkiewicza, Marszałka Województwa Małopolskiego Romana Ciepieli, członka Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa oraz Starosty Tarnowskiego Mieczysława Krasa.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację…

Po części oficjalnej rozpoczął się pokaz.
Jako pierwsi zaprezentowali się Policjanci: oddział antyterrorystyczny w akcji, przewodnicy psów oraz konkursy związane z bezpieczeństwem dzieci.

Następnie ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentowali symulację akcji ratowniczej ze śmigłowca. Dwóch ratowników zjechało na linie do tonącego człowieka w wodzie, a następnie zostali wciągnięci razem z poszkodowanym na pokład „śmigłowca”.

Po akcji WOPR-owców, do akcji wkroczyli strażacy oraz służby medyczne, którzy zaprezentowali akcję ratowniczą przy wypadku drogowym. Na miejscu zdarzenia okazało się, że kierowca uwieziony jest w zniszczonym pojeździe. Strażacy – ratownicy zabezpieczyli ofiarę, a pozostali przystąpili do rozcinania pojazdu w celu uwolnienia ofiary. Po udanej akcji ratowniczej, poszkodowany został przekazany zespołowi pogotowia ratunkowego. Po pokazie strażacy z OSP w Tuchowie przeprowadzili konkurs sprawnościowy dla najmłodszych.

Pomiędzy pokazami służb ratowniczych, na scenie ustawionej na tuchowskim rynku występowali: grupy taneczne „Team”, „Kontra”, „Klasyka”, „Uśmiech”, judocy z MOSIR, zespół „Pięciolinia”, Orkiestra Dęta z Siedlisk i Sanktuaryjna Orkiestra Dęta.

Gwiazdą wieczoru był MARCIN DANIEC, który o godz. 19:30 rozpoczął występ na tuchowskim rynku. Około dwugodzinny występ jednego z najbardziej znanych polskich satyryków i artysty kabaretowego, przypadł do gustu mieszkańcom Tuchowa, którzy żywo reagowali na dowcipy Pana Marcina. Sam artysta wielokrotnie zaznaczał, że bardzo mu się w Tuchowie podoba, a tuchowska publiczność jest naprawdę wspaniała.

Na zakończenie „Niedzieli z kogutkiem” w tuchowskim amfiteatrze odbyła się zabawa taneczna.

Organizatorami „Niedzieli z kogutkiem” byli:
Burmistrz Tuchowa, Dom Kultury w Tuchowie, Komisariat Policji w Tuchowie, Komisariat Policji Wodnej w Krakowie, WOPR, Komenda Miejska Policji w Tarnowie i podległe jej pododdziały, Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Oddział w Tarnowie, Straż Graniczna, OSP Tuchów, OSP Dąbrówka Tuchowska, Punkt Informacyjny Europe-Direct, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, WIMED, Centrum Zdrowia Tuchów, NZOZ Salubris, Karpacka Spółka Gazownictwa, TAURON Polska Energia, Zakład Linii Kolejowych w Nowym Sączu, Młodzieżowa Rada Gminy Tuchów.
Organizatorzy-koordynatorzy „niedzieli z kogutkiem”: Panowie Jerzy Odroniec, Tomasz Marszałek, Łukasz Giemza, Paweł Jantoń, Wacław Kwaśniak, Sławomir Filar, Grzegorz Borgula oraz Pani Urszula Ginter.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację…

fot. Wiktor Chrzanowski – www.wiktor.ch, Ryszard Flądro

Skip to content