„Od przedszkola do Karpowa”

13 października w Przebieczanach odbyły się Otwarte Mistrzostwa Małopolski Przedszkolaków w szachach (były też dzieci spoza Małopolski – z Chorzowa, a nawet Warszawy). Mogły w nich grać osoby urodzone w roku 2005 i młodsi.
Chłopcy i dziewczęta rywalizowali w osobnych grupach. Prowadzone były jednak dwie klasyfikacje (zarówno wśród chłopców jak i dziewcząt). Jedna obejmowała wszystkich uczestników (klasyfikacja do 7 lat), a druga tylko dzieci urodzone w roku 2006 i młodsze (klasyfikacja do 6 lat). W zawodach uczestniczyło ponad 70 najmłodszych miłośników szachów.
Wśród nich zagrała 4 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łowczowie – Lena Mróz, Karolina Chwistek, Roksana Ciszek oraz Tomek Bałut. Szkoda, że nie pojechaliśmy w pełnym składzie – choroba nie pozwoliła jechać Kamili Banek i Michałowi Rozumkowi.
Jednakże ci, którzy pojechali godnie reprezentowali szkołę i gminę. Nasze dziewczyny zagrały dobrze i równo. Sklasyfikowane zostały na bliskich sobie miejscach. Karolina Chwistek była 10, Lena Mróz – 12, a grająca po raz pierwszy w turnieju szachowym Roksana Ciszek – 14. Warto zaznaczyć, że Karolina była najlepszą zawodniczką spośród dziewcząt, które nie posiadają jeszcze żadnej kategorii szachowej. Czołowa 9 to dziewczyny z kategoriami, a wśród nich aktualna Mistrzyni Polski Przedszkolaków – Martyna Wikar z Trzebini.
W oficjalnie prowadzonej klasyfikacji drużynowej nasze dziewczęta zajęły 3 miejsce!
Przegraliśmy jedynie z potężnymi klubami szachowymi – „Hetmanem Koronnym” Trzebinia i UKS przy SP 3 Chrzanów. W nagrodę dziewczyny otrzymały worek słodyczy.
W klasyfikacji dziewcząt do lat 6 ogromny sukces zanotowała Lena Mróz, która została brązową medalistką Mistrzostw Małopolski!
Wśród chłopców już nie poszło nam tak rewelacyjnie. Osamotniony Tomek zajął 34 miejsce, ale i tak wyprzedził wielu zawodników. Trzeba dodać, że około 90% uczestników to zawodnicy klubów szachowych – my rywalizowaliśmy z nimi jako zwykła szkoła.
Ceremonia dekoracji odbyła się z udziałem Jana Krzysztofa Dudy – aktualnego Mistrza Europy w swojej kategorii wiekowej, byłego Mistrza i v-ce Mistrza Świata, wychowanka i zawodnika MOS Wieliczka. Jan Krzysztof Duda osobiście wręczał medale oraz dyplomy. Nasze dzieci z pewnością będą pamiętać uścisk dłoni Mistrza.