Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Odsłonięto tablicę upamiętniającą katastrofę amerykańskiego samolotu wojskowego B-24 Liberator w Trzemesnej

W niedzielę 11 czerwca 2017 r. w Trzemesnej odsłonięto tablicę upamiętniającą katastrofę amerykańskiego samolotu wojskowego B-24 Liberator.

13 października 1944 r. po udanym nalocie maszyna dowodzona przez porucznika George’a Gainesa Jr. została trafiona przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą w rejonie Oświęcimia. Nie mogąc powrócić do bazy we Włoszech ze względu na uszkodzenia silników, skierowała się w stronę linii frontu, by wylądować na terenach zajętych już przez Armię Czerwoną. W tych okolicznościach Amerykanie znaleźli się nad Tuchowem.

Samolot, który spadł na terenie miejscowości Trzemesna był amerykańskim czterosilnikowym bombowcem typu B-24 „Liberator”, należącym do 781 dywizjonu 456 grupy bombowej 15 Armii Powietrznej USA, której zadaniem było m.in. bombardowanie niemieckich rafinerii benzyny syntetycznej na terenie Oświęcimia i Blachowni.

Niedzielna uroczystość upamiętniająca katastrofę, rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Trzemesnej. Następnie przy dźwiękach Parafialnej Orkiestry z Siedlisk uczestnicy uroczystości przemaszerowali do Szkoły Podstawowej, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę. Na zakończenie odbył się II Festyn Rodzinny, na którym zaprezentowano program artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej w Trzemesnej.

fot. Maciej Maziarka

Skip to content