Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

„Pierwsze kroki w krainie szachów”

Uczniowski Klub Sportowy „Victoria” działający przy Szkole Podstawowej w Łowczowie zaprasza na II Gminny Turniej Szachowy „Pierwsze kroki w Krainie Szachów”. Turniej odbędzie się we wtorek, 12 czerwca o godz. 11:30 w Szkole Podstawowej w Łowczowie.

Uwagi organizacyjne:
1. Turniej przeznaczony jest dla dzieci mieszkających w gminie Tuchów, urodzonych w roku 2002 (rocznik klasy III) i młodszych. Mogą grać dzieci z „zerówki”. Nie mogą grać osoby posiadające jakąkolwiek kategorię szachową.
2. Turniej będzie przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych (osobno dla dziewcząt i chłopców):
– Grupa A – urodzeni w roku 2002
– Grupa B – urodzeni w roku 2003
– Grupa C – urodzeni w roku 2004
– Grupa D – urodzeni w roku 2005
– Grupa E – urodzeni w roku 2006 i ewentualnie młodsi
Organizator zastrzega sobie możliwość połączenia poszczególnych grup w przypadku małej ilości zawodników. Jednakże w takim wypadku klasyfikacja będzie i tak prowadzona osobno dla każdego rocznika.
3. Turniej będzie odbywał się według uproszczonych zasad gry w szachy. Obowiązują następujące przepisy:
– Gramy bez zegarów szachowych. Każda partia będzie trwała 15 minut.
– Po upływie czasu liczymy przewagę punktową na szachownicy wg tradycyjnej punktacji (hetman – 9 pkt.; wieża – 5 pkt.; goniec i skoczek – po 3 pkt.; pion – 1 pkt.). Osoba, która będzie miała przewagę co najmniej 5 pkt. otrzymuje za wygrany mecz 1 pkt. Jeśli przewaga któregokolwiek z graczy będzie wynosiła mniej niż 5 pkt., to obaj otrzymują po 0,5 pkt.
– Nie obowiązuje przepis: „dotknięta bierka – idzie”, czyli po dotknięciu jakiejkolwiek bierki można wykonać ruch dowolną inną bierką.
– Obowiązuje przepis: „puszczona bierka – stoi”, czyli gracz po wykonaniu ruchu i puszczeniu bierki, nie może cofnąć tego ruchu i wykonać innego.
– Obowiązują przepisy dotyczące szacha. Tak więc dziecko musi wiedzieć, co to jest szach. Nie musi natomiast umieć matować.
– Obowiązuje przepis o „nieprawidłowych posunięciach”. Osoba, która wykona 3 nieprawidłowe posunięcia (o ile zostaną zauważone przez przeciwnika) – przegrywa partię.
4. Ilość rund: 6-7 (w zależności od ilości zawodników).
5. Wszystkie dzieci otrzymują dyplomy.
6. Wpisowe: 1 zł od każdego dziecka.
7. Organizator: Janusz Poręba; Tel. 510 492 987
8. Proszę o wcześniejsze zgłoszenie (janusz69@interia.pl) z przewidywaną ilością zawodników. Umożliwi mi to przygotowanie odpowiedniej ilości stanowisk do gry.

Skip to content