Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Podwójny sukces Niny Potok

W dniach 4-5.11.2023 roku w Bytomiu rozegrano Otwarty Puchar Polski Juniorów (ek) Młodszych oraz Juniorów (ek) w Judo. Turniej był równocześnie IX Memoriałem, wywodzącego się z Bytomia byłego Prezesa Polskiego Związku Judo – Józefa Wiśniewskiego. W sobotę w Turnieju Juniorów Młodszych (roczniki 2006-2008) wystąpiła trójka tuchowskich judoków, podopiecznych trenera Marka Srebro.

Zuzanna Gawron (2008r.), w kategorii wagowej do 52 kg po przegranej pierwszej walce, niestety nie zakwalifikowała się do dalszych walk repasażowych. Mimo tej porażki i młodego wieku zawodniczki, przy jej dotychczasowym zaangażowaniu liczę na udane dalsze starty.

Jakub Nakielny (2008r.), po wygranych walkach  eliminacyjnych, przegrał o wejście do finału i stanął do walki o brązowy medal. Wygrywając ten pojedynek przez waza-arii, wykonał technikę rzutu, którą sędziowie ocenili za niedozwoloną i został zdyskwalifikowany. Ostatecznie zajął wysokie 5 miejsce. Pod nieobecność kontuzjowanej, aktualnej Mistrzyni Polski Nataszy, doskonale spisała się jej siostra, również utytułowana – Nina Potok (2007r.), która w wadze do 44 kg pokonała wszystkie swoje rywalki zdobywając złoty medal.

W niedzielę odbyły się zawody Juniorek (U-21 roczniki 2003-2005), w których mogły startować juniorki młodsze. Ponownie wzięła w nich udział Nina, która startując w wyższej kategorii wagowej do 48 kg wywalczyła medal srebrny. Nina po zawodach pozostała w Bytomiu, powołana przez trenera kadry narodowej na 3-dniowy Camp, żeby odbyć 5 dodatkowych treningów (randorii) pod okiem selekcjonera reprezentacji.

Siostry Nina i Natasza wezmą udział 11-12. listopada br. w kolejnym Pucharze Europy Kadetek, w Gyor (Węgry) reprezentując nasz kraj. Natasza została powołana z kadry, natomiast udział Niny w całości zostanie sfinansowany przez jej mamę. Pozwolę sobie przypomnieć o występach tych zawodniczek w październikowym Pucharze Europy Kadetek w Berlinie, gdzie obie wywalczyły medale w wadze do 44 kg – Nina srebrny, a Natasza brązowy. 

Tekst: Marek Srebro