Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rajd szlakiem „Wokół Tuchowa”

19 października br., przy pięknej pogodzie, odbył się V Rajd im. Tadeusza Wantucha szlakiem „Wokół Tuchowa”, zorganizowany przez Zarząd Towarzystwa Miłośników Tuchowa we współpracy z Młodzieżowym Kołem TMT, Młodzieżową Radą Gminy i sołtysem Burzyna. Patronat honorowy sprawował burmistrz Tuchowa.


Fot. Piotr Firlej

Każdy rajd ma na celu zapoznawanie uczestników z wydarzeniami historycznymi, wybitnymi postaciami z miejscowości leżących na szlaku. Tegoroczny, w którym wzięło udział 83 uczniów pod opieką 7 nauczycieli, przebiegał pod hasłem: Na szlaku „Wokół Tuchowa” szukamy śladów obrońców polskości. Dlatego miejscem ześrodkowania był w tym roku Burzyn, a szczególnie Elsowo. Tu uczestnicy dowiedzieli się o działalności elsów, zmierzających do odnowy moralnej narodu polskiego. Oni byli także organizatorami tajnego nauczania w czasie okupacji. Mówiła o nim jego uczestniczka pani doktor Krystyna Płońska. Przedstawiając warunki, w jakich wówczas nauczano i uczono się, prosiła młodych o refleksję na temat różnic w zdobywaniu wykształcenia wówczas i dziś.
Konkursy rajdowe odbyły się obok Domu Kultury w Burzynie, gdzie podejmował uczestników jego kierownik, a zarazem sołtys Burzyna – pan Wacław Ropski.

Józef Kozioł
Komandor rajdu

Skip to content