Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

SP Łowczów Mistrzem Małopolski w szachach!

15 czerwca w Krakowie odbył się III Drużynowy Turniej Szachowy Szkół Podstawowych o Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty, będący Mistrzostwami Małopolski Szkół w Szachach. Na starcie stanęło 40 szkół i sensacyjnie najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Łowczowie.

Szkołę Podstawową w Łowczowie reprezentowali: Rafał Poręba (I szachownica), Weronika Poręba (II szach.) i Dariusz Surdel (III szach.).
W meczu otwarcia SP w Łowczowie zmierzyła się z SP 78 z Krakowa. Zawodnicy z Łowczowa byli faworytami tego pojedynku, ale chociaż wygrali 3:0, to jednak przeciwnik okazał się bardzo wymagający.
W 2 rundzie wpadli na jedną z najmocniejszych drużyn – rozstawioną w pierwszej trójce SP Niepołomice. Każda partia miała zacięty przebieg, jednak reprezentanci Łowczowa przegrali 1:2. Potem okazało się, że była to nasza jedyna porażka w turnieju.
3 rundę wygrali 3:0 z SP 3 z Lipnicy Wielkiej.
W szachach tak już jest, że jak się wygra, to w kolejnej rundzie czeka trudniejszy przeciwnik. Tak było i tym razem. Kolejna szachowa sława – SP 4 z Wieliczki. Nie ulękli się jednak rywali i zremisowali ten ważny mecz 1,5:1,5.
W 5 rundzie nasz zespół spotkał się z absolutnym faworytem mistrzostw – Sportową Szkołą Szachową SP 8 z Chrzanowa. To szkoła, w której szachów uczą najlepsi trenerzy z Małopolski i Śląska; szkoła, która wychowała wielu medalistów Mistrzostw Europy i Świata. W tegorocznym jej składzie grały Marta Mucha i Honorata Kucharska – obie wielokrotne Mistrzynie Polski, twarze z okładek czasopism szachowych, nazwiska, które są znane szachistom nie tylko w Polsce. Jak grać z takimi mistrzami? Potrzeba dużej koncentracji i trochę szczęścia. Nasza drużyna potrafiła się skoncentrować. Darek ograł Martę Muchę, Weronika zremisowała z Honoratą Kucharską (mając nawet niewielką przewagę – to Honorata zaproponowała remis), a Rafał wygrał z wielokrotnym finalistą Mistrzostw Polski – Dawidem Skowronkiem.

2,5:0,5 dla nas! Ogromna sensacja Mistrzostw! Zewsząd wyrazy podziwu i niedowierzania…

Ale nie można cieszyć się zbyt wcześnie. Trzeba zagrać jeszcze 2 rundy. A tu coraz większy stres – wszak zaczęło „grozić” naszemu zespołowi podium…
Runda 6 i kolejny silny przeciwnik (ale przecież w górze tabeli nie ma już słabeuszy) – SP 4 z Myślenic. I znowu wynik powyżej oczekiwań – nie tylko wygrana, ale wygrana 3:0.
Wynik ten spowodował, że zespół ze Szkoły Podstawowej w Łowczowie został liderem. Jeszcze tylko jedna runda i może być złoto. Ogromny ciężar odpowiedzialności. Wszak nikt na to przed zawodami nie liczył, 30 minut do szczęścia…, ale trzeba wygrać. Przeciwnicy to znajomi SP z Zalasowej. Od wielu lat zespoły te spotykały się na Grand Prix Łowczowa. W indywidualnych pojedynkach wygrywamy nieco częściej, ale to będzie mecz o całkiem inną stawkę. Nawzajem czujemy respekt do siebie. Najpierw wygrał Darek z Gosią Sarad (na nią Zalasowa liczyła najbardziej), potem z Tomkiem Magdziarczykiem przegrała Weronika (choć już od dłuższego czasu Tomek z Weroniką nie wygrał). Trwa ostatnia partia – Rafał z Jarkiem Magdziarczykiem… Coraz mniej czasu na zegarze… Rafał ma nieco lepszą pozycję na szachownicy… Wokół stolika tłumy kibiców… Rafał gestem ręki odsuwa tych, co prawie „wchodzą” na szachownicę… wszak ciężko nawet oddychać… Przeciwnik zaczyna grać coraz bardziej nerwowo… przewaga Rafała robi się coraz większa, wystarczająca do wygranej w normalnym meczu, ale to nie jest zwykła podwórkowa partia, od tego wyniku zależy tak wiele… tak łatwo w takim momencie popełnić błąd… Rafał wytrzymuje presję… Spycha króla przeciwnika do rogu szachownicy..

MAT! 2:1 dla nas i wszyscy cieszą się z wygranej – Szkoła Podstawowa w Łowczowie zostaje Mistrzem Małopolski!!!

Oprócz wygranej w drużynie, odnieśliśmy jeszcze jeden sukces – Dariusz Surdel okazał się najlepszym zawodnikiem na 3 szachownicy, zdobywając komplet punktów! Pokonał zawodników, z których prawie wszyscy powinni z nim wygrać! Był „czarnym koniem” turnieju. Zawodnik bez kategorii szachowej, nie biorący udziału w żadnych poważniejszych turniejach (nie tak jak większość jego przeciwników) zostaje mistrzem 3 szachownicy!
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku na takich samych zawodach zajęliśmy 2 miejsce, a z ubiegłorocznego składu pozostał tylko 1 zawodnik.
Szkoda tylko, że Małopolska tak późno zorganizowała ten turniej. Mistrzostwa Polski odbyły się już w maju – tym razem bez naszego udziału.

Redakcja tuchow.pl musi dodać, że sukcesy te nie byłyby możliwe, gdyby nie Janusz Poręba – opiekun i trener tego zespołu, organizator Grand Prix Łowczowa – czyli cyklu turniejów odbywających się już od kilku lat. To dzięki jego konsekwencji i ogromnemu zaangażowaniu, Ci młodzi ludzie mogą ciągle pracować nad swoim talentem. Dziękujemy.

Mistrzowie Małopolski
Od lewej: Dawid Surdel, Weronika Poręba i Rafał Poręba.
Oto fotorelacja z mistrzostw.
Tekst i fotografie: Janusz Poręba

Skip to content