Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Szachiści wracają ze Staniątek z pucharami

W piątek, 23 września w Staniątkach odbył się turniej szachowy w ramach projektu „Szachy – ruch w stronę intelektu”. 14 młodych szachistów z OSP Karwodrza oraz MOSiR Tuchów reprezentowało swoje szkoły (Karwodrza, Zabłędza, Tuchów, Burzyn) w tym turnieju.

Młodzi szachiści grali w dwóch grupach turniejowych: grupa starsza (ur. 2011-2014) i młodsza (ur. 2015 i młodsi).

W grupie młodszej grało 21 dzieci, a bezapelacyjnie zwyciężył nasz reprezentant Karol Ogiela (MOSiR Tuchów – SP Tuchów), który zdobył komplet punktów! Nie było drugiej takiej osoby – ani w grupie starszej, ani w młodszej (a grały w sumie 73 osoby) – która mogłaby poszczycić się takim rezultatem.

W grupie starszej rywalizowało 52 szachistów i szachistek, a puchar za 2 miejsce w kategorii chłopców wywalczył Maksymilian Mikos (OSP Karwodrza – SP Karwodrza).

Prowadzona była również klasyfikacja amatorów (zawodników bez kategorii szachowej). Tutaj 3 m-ce zajął Piotr Stachura (OSP Karwodrza – SP Zabłędza), a 4 m-ceKamil Kosiba (OSP Karwodrza – SP Karwodrza).

Organizatorzy przygotowali cenne nagrody. Skorzystali na nich również nasi zawodnicy, którzy wygrali m.in. 4 zegary szachowe.

Wyniki naszych szachistów są tym cenniejsze, że rywalizowali z zawodnikami z mocnych ośrodków szachowych – z klubów krakowskich oraz UKS Gońca Staniątki. W gminie Niepołomice programowa nauka szachów w szkołach i przedszkolach jest prowadzona już dla dzieci od 5 roku życia. UKS Goniec Staniątki to klub z dużymi tradycjami, mający w swojej historii bardzo wielu szachistów z medalami Mistrzostw Polski, a nawet złotego medalistę Mistrzostw Świata do 10 lat. Był nim Kamil Mitoń – obecny trener najlepszego polskiego szachisty – Jana Krzysztofa-Dudy. Jan Krzysztof Duda również pochodzi z powiatu wielickiego.

Puchary wręczała ubiegłoroczna Mistrzyni Polski do 18 lat – Magdalena Budkiewicz.

Zaproszenie, które dostaliśmy od organizatorów na ten turniej, traktujemy jako wielkie wyróżnienie dla MOSiR-u i OSP Karwodrza.