Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Szlak św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa

Zapraszamy do uczestnictwa w pierwszym pieszym przejściu nowo wyznakowanym odcinkiem szlaku św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa. Spotkanie 5 lipca 2009 r. w Tarnowie pod katedrą (obok pomnika Jana Pawła II) o godz. 9:20 i stąd nastąpi wyjście na szlak.

(Osoby które przyjadą pociągami do Tarnowa spotykają się o 8:55 przed dworcem PKP, następnie przechodzimy pod katedrę). Następnie przejście Drogą św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa – około 16 km; czas przejścia 4,5 godz. (Tarnów – Góra św. Marcina – Łękawka – Karwodrza – Tuchów). Po dotarciu do Tuchowa rozpocznie się zwiedzanie miasta łącznie z wizytą w kościele św. Jakuba ok. godz. 14:00
Będzie także możliwość uczestnictwa we Mszy Św. i uroczystościach odpustowych w Sanktuarium NNMP w Tuchowie o godz. 15:00.
Powrót do Tarnowa pociągiem osobowym o godz. 16:50 lub 17:47

ZAPRASZAJĄ: Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Małopolsce:
Paweł Plezia tel. 502-576-043 KSM Tuchów,
Koło 76 PTTK Tuchów: Joanna Marszałek tel. 880-196-548

Odcinek Szlaku Św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa
Tarnów – Zawada kościół (4,2 km)
(0,0 km) Z placu Katedry Tarnowskiej przez Rynek, Wielkie Schody i ul. Panny Marii dochodzimy do kościółka MB Szkaplerznej i Starego Cmentarza.
Za cmentarzem przy ul. Tuchowskiej rozpoczyna się szlak niebieski, którym będziemy podążać do Zawady. Mijamy kolejny zabytek architektury drewnianej – kościół Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce (0,9 km). Dalej ulicami Zamkową, Tuwima i Alejami Tarnowskich docieramy do południowej obwodnicy miasta (2,7 km). Teraz już stromo i mozolnie terenem częściowo zadrzewionym
osiągamy szczyt Góry Św. Marcina – rozległe widoki (4,2 km).
Kościół św. Marcina pochodzi z XV w. Jest gotycki, drewniany, konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami, kryty gontem. Wewnątrz godne uwagi: polichromia, obraz św. Marcina, figury św. Wojciecha i św. Stanisława, zabytkowe krucyfiksy, łańcuch wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna.
Zawada kościół – Łękawka (4,9 km)
(4,2 km) Kolejny odcinek prowadzi asfaltem „z górki” przez wieś Zawadę; mijamy trzy kapliczki, skręcamy w prawo za szlakiem żółtym, wychodzimy na rozległe tereny pól uprawnych i długo obniżamy się do wsi Łękawka (9,1 km).
Łękawka – Las Czerwony Dół (2,6 km)
Dotąd szliśmy razem z turystycznym szlakiem żółtym. Opuszczamy szlak, skręcamy w lewo. Z rozdroża za szkołą w Łękawce rozpoczynamy łagodne podejście do lasu Czerwony Dół, a w nim leśnymi drogami do kapliczki św. Jana Nepomucena (11,7 km).
Las Czerwony Dół – Tuchów klasztor (3,9 km)
(11,7 km) Stąd schodzimy do skraju lasu (krzyż), a dalej widokowym terenem do wsi Karwodrza. Tu mijamy zabytkowy dwór (13,4 km), liczne okazy pomnikowych drzew, na końcu główną szosą docieramy do położonego na wzniesieniu – klasztoru NMP w Tuchowie (15,6 km).

Źródło: www.pttk.tuchow.pl i www.pogorza.pl

Skip to content