Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Takie wydarzenie zdarza się raz na 10 lat!

„Zaczęło się tak. Był rok 2008. – Myśl o założeniu orkiestry zrodziła się przy okazji 75-lecia parafii – mówi ks. Jan Wieciech, proboszcz wspólnoty i „ojciec założyciel” zespołu. Henryk Łątka, muzyk od 40 lat grający na trąbce, kiedyś w składzie Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej z Tuchowa, wspomina, że po pogrzebie swojej mamy spotkał się z proboszczem ks. Janem i ten powiedział mu, że chce zakładać orkiestrę dętą. Pamiętam, że powiedziałem księdzu od razu, iż być może nie zdaje sobie sprawy z trudności: skąd wziąć ludzi, skąd wziąć (niemałe) pieniądze – mówi. Ksiądz Wieciech miał jednak plan i był konsekwentny. W lutym 2009 r. na pierwszym spotkaniu organizacyjnym było 7 osób, które grały na instrumentach. Kiedy Bogdan Stefan podjął się funkcji kapelmistrza, pytał Henryka Łątkę, ilu przyszłych członków orkiestry korzysta z nut. Było ich na początku dwóch… Dziś jest zupełnie inaczej. W czerwcu w 39. Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Echo Trąbity” w Nowym Sączu w kategorii orkiestr parafialnych zdobyli drugi raz w historii pierwsze miejsce. Otrzymali także nagrodę za najlepszą prezentację i grę w marszu, choć występowały także orkiestry mundurowe. W orkiestrze dziś gra 40 osób, choć był czas, że muzyków było i 60. 70 proc. obecnego składu orkiestry zaczynało od zera tu, przy kościele, w ramach parafialnej szkoły muzycznej – mówi Bogdan Stefan. Przeszło przez tę szkołę, będącą indywidualnymi lekcjami gry na instrumencie, ponad 200 osób”. (źródło „Gość Niedzielny”)

16 czerwca br. w Siedliskach odbyła się uroczystość jubileuszowa 10-lecia działalności artystycznej Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk. Rozpoczęła się od uroczystej mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla. Po mszy św. w paradzie jubileuszowej z kościoła na plac przy remizie OSP udział wzięły zaproszone przez Jubilatkę orkiestry OSP z: Woli Rzędzińskiej i Szczucina oraz Sanktuaryjna Orkiestra Dęta.

Uroczystość jubileuszową otworzył i gości powitał kapelmistrz Bogdan Stefan. Następnie wspólnie cztery orkiestry zagrały cztery utwory pt.: „Góralu czy ci nie żal”, „Pretty Woman”, „Orawa” i marsza „Tytanic”. Dla Jubilatki orkiestra z Woli Rzędzińskiej zadedykowała utwory: „Róża czerwona”, „Polka” i „Kapitan Cook”, a orkiestra ze Szczucina: „Piraci z Karaibów” oraz „Mamy po 20 lat”. Po krótkich dedykowanych koncertach kapelmistrz Bogdan Stefan podziękował za udział w uroczystości jubileuszowej kapelmistrzom orkiestr: z Woli Rzędzińskiej – Józefowi Bałutowi, ze Szczucina – Jarosławowi Dzięgielowi oraz z Tuchowa – Piotrowi Kucharzykowi. Dętej.

Tuż przed koncertem orkiestry Jubilatki Bogdan Stefan złożył podziękowania osobom i instytucjom o takiej treści: „Z okazji Jubileuszu 10-lecia Parafialnej Orkiestry Dętej w Siedliskach słowa Oscara Wilde’a „Wspaniałomyślność jest istotą przyjaźni” kierujemy do burmistrza Tuchowa Magdaleny Marszałek, ks. proboszcza Jana Wieciecha, Rady Miejskiej w Tuchowie, zastępcy burmistrza Wiktora Chrzanowskiego, byłego burmistrza Adama Drogosia, byłego burmistrza Mariusza Rysia, byłego zastępcy burmistrza Kazimierza Kurczaba, sołtysa Siedlisk Jerzego Urbanka, Domu Kultury w Tuchowie. Proszę przyjąć serdeczne podziękowania za wspieranie orkiestry, życzliwość jej okazywaną i wszelkie dobro, którego doświadczyła. Wyrażając wdzięczność za czas miniony, wierzymy, że wasz mecenat zaowocuje kolejnymi jubileuszami, a działalność artystyczna naszej orkiestry będzie wzmacniać kulturę muzyczną i promować gminę Tuchów”.

Listy okolicznościowe z gratulacjami z okazji jubileuszu 10-lecia orkiestry złożyli: burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu Antoni Malczak oraz w imieniu Domu Kultury w Tuchowie Maria Kras i Janusz Kowalski. Burmistrz Magdalena Marszałek z sołtysem Jerzym Urbankiem wręczyli członkom orkiestry róże.

Orkiestra podczas galowego koncertu zagrała: marsza „Na falach eteru”, mieszankę melodii filmowych, „You Raise Me Up”, „Fascinating Drums”, „Czardasza Tokajer”, melodię z filmu „Król Lew” i na zakończenie „Hallelujah”. Podczas koncertu w kilku utworach orkiestrze towarzyszyły solistki Alicja Rusin i Gabriela Sołtys.

To było piękne muzyczne wydarzenie, takie, które zdarza się raz na 10 lat.

Słowa skierowane do Jubilatki niech będą podsumowaniem: „… Składamy najserdeczniejsze gratulacje z okazji Jubileuszu 10-lecia działalności Parafialnej Orkiestry Dętej w Siedliskach. Jesteśmy pełni podziwu dla Państwa osiągnięć muzycznych oraz uznania za wkład w rozwój lokalnej kultury. Dziękujemy za wspólnie realizowane projekty kulturalne oraz koncert muzyczne. W ślad za słowami Platona: „Muzyka to dusza wszechświata, skrzydła umysłu, lot wyobraźni i wszelkie życie” życzymy dalszych sukcesów i radości muzykowania.

Należy nadmienić, że dzień 16 czerwca 2019 r. był dniem, w którym obchodzona była 6. rocznica poświęcenia i oddania do użytku Domu Kultury w Siedliskach. Uroczystość tę 6 lat temu uświetniła Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez Wojciecha Krasa.

Skip to content