Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

TUCHOVINIFEST 2017: wielkie święto polskiego wina

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia w Tuchowie odbyło się wielkie święto wina – II Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST 2017 i zarazem XVIII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych w Tuchowie. Wydarzenie wspierające polskie winiarstwo na stałe wpisało się w kalendarz imprez w regionie tarnowskim.

Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST to wydarzenie promujące polskie i zagraniczne winiarstwo. Oprócz wystaw i pokazów, odbywa się również Międzynarodowy Konkurs Win TUCHOVINICONTEST. Na jego tegoroczną edycję zgłoszono 126 win z 7 europejskich krajów: Polski, Węgier, Czech, Niemiec, Francji, Austrii i Rumunii. W sobotę 5 sierpnia obradowało międzynarodowe jury, które w wyniku oceny wyłoniło złotych medalistów konkursu win TUCHOVINICONTEST.

Złotymi medalistami zostały winnice:
Fratii Testverek Brothers FMH (RO)
Víno Marcinčák (CZ)
Font (HU)
Vinařský dvůr U Mlýnků (CZ)
Winnica Pańskie Pole (PL)
Winnica Rodziny Steckich (PL)
Piwnice Antoniego – małopolska winnica (PL)
Biofritzl (AT)
Winnica Kędrów (PL)
„Winnica Rodziny Steców” (PL)
Rodinné Vinařství Mikulov (PL)

Kliknij tutaj, aby zapoznać się ze szczegółowymi wynikami konkursu.

W sobotę również odbyło się otwarcie wystawy fotografii Wiktora Chrzanowskiego pt. „Małopolski Szlak Winny”.

Niedzielne świętowanie rozpoczęliśmy od wyruszenia na trasę enoturystyczną. Grupa ok. 20 enoturystów wyruszyła z tuchowskiego rynku w kierunku winnicy rodziny Steców na ul. Wołowej w Tuchowie. Po drodze zaplanowano zwiedzanie i prezentowanie najważniejszych zabytków i miejsc historycznych Tuchowa. Grupę poprowadził Jakub Nowak – historyk-regionalista oraz przewodnik, etnograf i fotograf z zamiłowania.

Kolejnym punktem programu były Dni Otwartych Winnic w Winnicy Rodziny Steców, gdzie już od godz. 11:00 Rafał Stec wraz z rodzina oprowadzał przybyłych gości po swojej winnicy. Dni Otwartych Winnicy były zorganizowane w ramach „Małopolskiego Szlaku Winnego”.

Od wczesnego popołudnia w tuchowskim amfiteatrze królowało wino, muzyka i śpiew. II Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST był okazją do poznania 11 polskich winnic oraz win karpackich z Węgier, Czech, Słowacji. Wśród uczestników festiwalu były również delegacje z 8 europejskich miast partnerskich Tuchowa w ramach XVIII Międzynarodowego Spotkania Miast Bliźniaczych: Illingen (Niemcy), Saint-Jean de Braye (Francja), Pettenbach (Austria), Martfű (Węgry), Mikulov (Czechy), Detva (Słowacja), Baraniwka (Ukraina), Tăuţii-Măgherăuş (Rumunia).

W ramach festiwalu zadbano również o poszerzenie wiedzy winiarzy. Zorganizowano cykl wykładów o tematyce:
– Optymalizacja siarkowania (Pior Przybek – enolab.pl)
– Rola tlenu w winiarstwie (Piotr Przybek (enolab.pl)
– Aspekty prawne degustacji wina (Radosław Froń – paragrafwkieliszku.pl)
– Wino to nie wszystko, czyli o czym marzy enoturysta (Katarzyna Korzeń – portalenoturystyczny.pl)

Niedziela była również dniem kiedy oficjalnie ogłoszono wyniki II Międzynarodowego Konkursu Win TUCHOVINICONTEST. Wielkie puchary championów zdobyli:
– Fratii Testverek Brothers FMH (RO)
– Víno Marcinčák (CZ)
– Font (HU)
– Biofritzl (AT)
– Piwnice Antoniego – małopolska winnica (PL)
– „Winnica Rodziny Steców” (PL)

Degustację wina i rozmowy o uprawie winorośli umilały występy zespołów:
– „Swojacy” i mażoretki „Rosa” z Domu Kultury w Szerzynach
– Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zalasowej
– Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk
Gwiazdą wieczoru był zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny.

Bogaty program pozwolił przybliżyć wszystkim tajniki uprawy winorośli i produkcji wina. Festiwal był wspaniałą okazją do wymiany wiedzy, doświadczeń i wskazówek. Winiarze chętnie dzielili się swoją wiedzą i udzielali porad jak założyć winnicę, pielęgnować ją i na końcu wyprodukować dobre wino.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Stanisław Sorys.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się we współpracy z Tarnowską Organizacją Turystyczną, która pozyskała środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację projektu pn. „Opracowanie strategii turystyki winiarskiej jako nowej marki turystycznej Pogórza” w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu turystyki w 2017 r.

Skip to content