Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

II Tuchowski Festiwal Podróżników

Dom Kultury w Tuchowie oraz Stowarzyszenie „My Pogórzanie” zapraszają w dniach 16 i 17 grudnia 2018 r. na II Tuchowski Festiwal Podróżników.

16 grudnia 2018 r. (niedziela) – część festiwalu dla wszystkich chętnych.

 • 12:00 – 12:45 – Albin Marciniak – „Polska nie tylko na weekend – miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane”.
  Albin Marciniak – Prezes Fundacji Klub Podróżników „Śródziemie” z Krakowa; twórca Alei Podróżników i Zdobywców w Krakowie; fotoreporter www.onet.pl; podróżnik; pasjonat polskich (i nie tylko) zamków, podziemi i nietypowych atrakcji turystycznych.
  www.klubpodroznikow.com
 • 12:45 – 13:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 13:00 – 13:45 – Anna Kryszczak: „Podróże do Chin”.
  Anna Kryszczak – przewodnik beskidzki; podróżniczka, która upodobała sobie w szczególności Chiny, gdzie jeździ również z grupami, jako przewodnik; podczas swojej prelekcji poza pięknymi zdjęciami i niezwykłymi opowieściami prezentuje również chiński strój regionalny oraz gra na kilkunastu różnych instrumentach z Kraju Środka.
  www.annakryszczak.wixsite.com/przewodnik
 • 13:45 – 14:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 14:00 – 14:45 – Marek Podraza – „Dominikana na własną rękę”
  www.wczterystrswiata.blogspot.com
  Podróżnik, który przeleciał samolotami już kilkadziesiąt tysięcy kilometrów; niektóre z lotów odbył za kilka złotych; bywał już np. w dwutygodniowej podróży na Malcie za 700 zł czy na Malediwach, gdzie biura turystyczne oferują pobyt za parędziesiąt lub paręset tysięcy złotych; warto dodać, iż Marek nawet nie przekroczył 25 roku życia.
 • 14:45 – 15:45 – przerwa obiadowa.
 • 15:45 – 16:00 – Darwina i Jacek Matuszczakowie – „Podróże dla pokoju”.
  www.naszewedrowanie.blogspot.com
  16:00 – 16:45 – film „Nowa Droga” o podróżach ze skazańcami szlakiem św. Jakuba, wraz z komentarzem Jacka Matuszczaka.
  www.nowadroga.eu
  Darwina i Jacek Matuszczakowie – podróżnicy i pielgrzymi, którzy w miejsca święte wędrowali niekiedy tysiącami kilometrów; uczestnicy nominowanego do Pokojowej NagrodyNobla – „Marszu dla Aleppo”; Jacek prawie co miesiąc odbywa również niezwykłą podróż, przechodzi polską część szlaku św. Jakuba (kilkaset kilometrów w 30 dni, za każdym razem przechodząc również przez Tuchów), wraz ze resocjalizowanym skazańcem w ramach projektu „Nowa Droga”.
 • 16:45 – 17:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 17:00 – 17:45 – Dagmara Bożek-Andryszczak i Piotr Andryszczak – „Dom pod Biegunem”.
  www.dompodbiegunem.pl
  Dagmara Bożek Andryszczak i Piotr Andryszczak – podróżnicy; autorzy książki „Dom pod biegunem. Gorączka arktyczna”; Dagmara i Piotr, to małżeństwo z Krakowa, które wpadło na pomysł wysłania aplikacji na wyprawę pod biegun; przebywali rok w Polskiej Stacji Polarnej Hornsud na Spitsbergenie; po trzech latach starań para uczestniczyła również w wyprawie na drugi z biegunów, przez rok przebywając w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego.
 • 17:45 – 18:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 18:00 – 18:45 – Elżbieta i Andrzej Lisowscy – „Południki Szczęścia”, czyli „Z Bangladeszu na Madagaskar”.
  www.facebook.com/LisowscyPL
  Elżbieta i Andrzej Lisowscy – podróżnicy; autorzy książki pt. „Południki Szczęścia”; Państwo Lisowscy upodobali sobie w szczególności kierunek azjatycki i afrykański, gdzie odwiedzali ludy Bliskiego Wschodu, Indii, kraje arabskie i państwa Czarnego Lądu; na ich prelekcji będzie można się dowiedzieć bardzo wiele na temat etnografii, kultury i zwyczajów odwiedzanych ludów.
 • 18:45 – 19:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 19:00 – 19:45 – Marzena Hmielewicz i Marcin Jamkowski – „Uratowane z Potopu”, czyli o największym skarbie Rzeczpospolitej.
  www.adventurepictures.eu
  Marzena Hmielewicz i Marcin Jamkowski – podróżnicy; fotografowie; Marcin jest również nurkiem; oboje uprawiają alpinizm; Marcin brał udział w wyprawach wspinaczkowych do Afryki (Maroko, Mali, Madagaskar), wyprawie do źródeł Amazonki w Peru oraz w badaniu zatopionego wraku promu „Estonia”, podwodnych ruin greckiego miasta Nymphaion na Krymie i nieznanego żaglowca floty Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej (VOC) w Sierra Leone; Marcin jest również współautorem (wraz z Hubertem Kowalskim) książki pt. „Uratowane z Potopu”, czyli historii skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały, opowieść o kilku zapaleńcach, którzy uparli się, że znajdą największy skarb Rzeczpospolitej.
 • 19:45 – 20:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 20:00 – 20:45 – Karol Gut – „Autostopem do Mongolii”.
  www.facebook.com/karolgutfotografia
  Karol Gut – rodowity tuchowianin, który przez ostatnich parę miesięcy odbył niezwykłą, autostopową, podróż do Mongolii przez kraje byłego bloku radzieckiego; jest również fotografem,który uwielbia w szczególności tematy astronomiczne; na swej prelekcji zaprezentuje nam niezwykłe miejsca w pięknym ujęciu własnego aparatu fotograficznego i zainspiruje nas do tego, że każdy z naszych okolic może wybrać się w podróż za niewielkie pieniądze.

17 grudnia 2018 r. (poniedziałek) – część dla szkół i grup zorganizowanych (po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej w Domu Kultury w Tuchowie: 14 652 54 36, wew. 0)

 • 9:00 – 9:45 – Albin Marciniak – „Polska nie tylko na weekend – miejsca niezwykłe, szczególne, wyjątkowe, rekordowe i mało znane”.
  www.klubpodroznikow.com
 • 9:45 – 10:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 10:00 – 10:45 – Mateusz i Angelika Grzegorzek – „My na szlaku” – o podróżach szlakami polskimi.
  www.mynaszlaku.pl
  Mateusz i Angelika Grzegorzek – para podróżników i miłośników górskich wędrówek prowadzących blog podróżniczy www.MyNaSzlaku.pl; mają po 24 lata i mieszkają w okolicach Nowego Sącza; od 14 stycznia 2017 r. są szczęśliwym małżeństwem; 27 stycznia 2018 na świat przyszła ich ukochana córeczka Maja, która już z nimi podróżuje; na ich blogu można odnaleźć dziesiątki relacji z wypraw, tysiące górskich zdjęć, projekty, które opracowali; można tam zobaczyć najważniejsze pasma górskie w Polsce, przemierzyli już ponad 8000 kilometrów, zdobyli setki górskich szczytów i spełnili swoje największe marzenia.
 • 10:45 – 11:15 – długa przerwa na posiłek. W czasie przerwy Albin Marciniak planuje przeprowadzanie krótkiej prelekcji dla nauczycieli o ekologii.
 • 11:15 – 12:00 – Anna Kryszczak – „Podróże do Chin”.
  www.annakryszczak.wixsite.com/przewodnik
 • 9:45 – 10:00 – przerwa, konkursy z nagrodami, rozmowa z podróżnikami przy stoiskach.
 • 12:15 – 13:00 – Marek Podraza – „Dominikana na własną rękę”.
  www.wczterystrswiata.blogspot.com

Więcej informacji na stronach internetowych:
www.mypogorzanie.pl
www.facebook.com/TuchowskiFestiwalPodroznikow

Skip to content