Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uczniowie z Łowczowa awansowali do Mistrzostw Polski!

Srebrny medal Szkoły Podstawowej w Łowczowie w Szachowym Turnieju Drużynowym Szkół o Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty to duży suckes, biorąc pod uwagę, że w turnieju wzięło udział … 72 zespoły!

W dniu 12 kwietnia 2011 roku w Krakowie odbył się Szachowy Turniej Drużynowy Szkół o Puchar Małopolskiego Kuratora Oświaty. Były to zarazem Mistrzostwa Małopolski Szkół. Turniej miał charakter otwarty, tak więc mogły w nim wystartować wszystkie chętne szkoły. Taka formuła przyjmowania uczestników sprawiła, że sukces przerósł oczekiwania organizatorów. Naprędce przygotowywano drugą salę gry, gdyż do turnieju zgłosiły się 72 zespoły. Każdy zespół składał się z trzech zawodników, tak więc rywalizowało łącznie 216 uczniów szkół podstawowych z całego województwa małopolskiego.
Naszą gminę reprezentowały dwie drużyny Szkoły Podstawowej w Łowczowie. Pierwszy zespół stał się rewelacją całego turnieju. Uczniowie SP w Łowczowie byli faworytami tylko w pierwszym pojedynku (rozstawieni z numerem 22), w pozostałych meczach grali z drużynami, które były wyżej notowane.
Osiągnęli kolejno następujące rezultaty:
SP Łowczów – SP nr 11 Kraków 3:0
SP Łowczów – SP nr 1 Skawina 3:0
SP Łowczów – SP nr 8 Chrzanów 0,5:2,5
SP Łowczów – SP nr 98 Kraków 3:0
SP Łowczów – SP Przebieczany 3:0
SP Łowczów – SP nr 67 Kraków 2:1
SP Łowczów – SP nr 45 Kraków 2:1
Zawodnicy SP Łowczów przegrali zatem tylko jeden mecz – z aktualnymi drużynowymi Mistrzami Polski – SP nr 8 Chrzanów. Tylko ta szkoła wyprzedziła SP Łowczów w klasyfikacji końcowej. Tak więc mała szkółka z tuchowskiej gminy w doborowym gronie utytułowanych ośrodków szachowych Małopolski zdobyła srebrny medal i awansowała do Drużynowych Mistrzostw Polski Szkół!

W związku z tak dobrymi wynikami dochodziło do ciekawych i miłych zarazem sytuacji. Przykładem niech będzie spotkanie z SP Przebieczany. Kiedy nasz kapitan poszedł zgłosić wygrany pojedynek w stosunku 3:0, sędziowie zwrócili mu uwagę, że chyba się pomylił, gdyż zapewne było 0:3. Dopiero po potwierdzeniu wyniku przez kapitana SP Przebieczany wynik został wpisany do protokołu.
Oprócz srebrnych medali w drużynie przywieźliśmy też dwa indywidualnie. Bartłomiej Banek pokonując w każdym meczu teoretycznie silniejszych rywali (przegrał tylko 1 partię) okazał się najlepszym zawodnikiem na III szachownicy, zdobywając złoty medal! Sebastian Surdel (nie przegrał żadnej partii, miał tylko 2 remisy) zdobył natomiast medal brązowy we współzawodnictwie na II szachownicy.

Rezerwowa (młodsza) drużyna SP Łowczów uplasowała się na 51 miejscu.

Skład „srebrnej” drużyny (składy podane w kolejności, w jakiej zawodnicy grali na poszczególnych szachownicach): Rafał Poręba, Sebastian Surdel, Bartłomiej Banek.
Skład drugiej drużyny: Dariusz Surdel, Dawid Baran, Kinga Sobarnia.
Serwis turnieju znajduje się na stronie CHESSARCBITER

Zapraszamy do krótkiej relacji fotograficznej

Relacja i fotografie: Janusz Poręba

Skip to content