Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uroczystość na cmentarzu na Furmańcu

W sobotę 4 sierpnia na cmentarzu nr 163 na Furmańcu odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna mająca na celu oddanie hołdu poległym żołnierzom narodowości węgierskiej i polskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miasta partnerskiego Martfű na Węgrzech.

Od poniedziałku 30 lipca przedstawiciele Instytutu i Muzeum Historii Wojen w Budapeszcie wraz z Dowództwem Uzupełnień, Przygotowań i Wyszkoleń Wojska Węgierskiego prowadzili prace pielęgnacyjne na cmentarzu nr 164 z okresu I wojny światowej. Pomagali im również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchowie. Zwieńczeniem tych prac była wspólna uroczystość patriotyczno-religijna, która odbyła się w sobotę 4 sierpnia o godz. 10:00 na cmentarzu nr 163 na Furmańcu.

Uroczystość rozpoczęła Orkiestra Parafialna z Siedlisk, która zagrała hymny narodowe Węgier oraz Polski. Prowadzący uroczystość Kazimierz Kurczab – zastępca burmistrza Tuchowa powitał przybyłych gości: Adrienne Körmendy – konsul generalna Węgier w Krakowie, płk Attila Demeter – przedstawiciel Dowództwa Uzupełnień, Przygotowań i Wyszkoleń Wojska Węgierskiego, Marcin Przewoźniak – przedstawiciel wojewody małopolskiego oraz Marek Sawicki – przedstawiciel z ramienia Urzędu Wojewódzkiego, nadzorujący prace konserwatorskie. Pokrótce przedstawiona została historia walk prowadzonych w okolicy Tuchowa w czasie I wojny światowej, a następnie po wspólnej modlitwie złożono kwiaty i wieńce przy pomniku.

Skip to content